България има потенциал за развиване на целогодишен туризъм

България има потенциал за развиване на целогодишен туризъм

България има възможност да развива целогодишен туризъм. Около тази теза се обединиха пред bTV председателят на Националната асоциация по спа и уелнес туризъм Станимир Станков и председателят на Асоциацията на производителите и търговците на спиртни напитки в България Бранимир Ботев.

„България е петата страна по наследство на артефакти от древността. Само Исландия и Нова Зеландия имат повече минерални води от България. България има възможност да има 10 или 12 зимни туристически центъра, не само Банско и Пампорово,” посочи Бранимир Ботев.

Станимир Станков припомни кандидатурата на София за културна столица на Европа през 2019 г. и даде пример с Измир, който кандидатства за 2020 г., а от две години насам се рекламира.

Ботев допълни, че според предстоящи промени в нормативната база на социалното осигуряване в Европа ще стане възможно чужди здравни каси да плащат престоя на лекуващи и възстановяващи се пациенти или почиващи в български курорти. „Трябва просто да подадем фиш, за да получим шестица от тотото,” обясни той.

Един от основните проблеми пред българския туризъм към настоящия момент е липсата на административно представителство. Туризмът е един от основните отрасли на българската икономика и има нужда от министерство, а в кабинета „Орешарски” дори няма зам.-министър, оплакаха се Станков и Ботев.

Очакваните приходи от туризма през тази година са 3,2 млрд. лв., приносът му към Брутния вътрешен продукт (БВП) е 11,5% - всеки 8-ми лев в българската индустрия идва от туризма, изреди Бранимир Ботев.

„Този отрасъл има нужда от правна, институционална и административна рамка, за да се развива. Поискахме максимално бързо да бъде назначен зам.-министър по туризма, а в разгара на сезона още няма,” посочи още той.

По думите на Станимир Станков, който заяви, че е в бранша от 1972 г., туризмът е приоритетен отрасъл само на думи, но не и на практика.

Според Ботев обаче туризмът е достатъчно солидна индустрия, която заслужава нормативна база и цяло министерство, а не само зам.-министър. „Министерството дава възможност за инициатива от страна на изпълнителната власт – в туризма има културата, регионалното развитие, околната среда, земеделието. Тези връзки се осъществяват по-лесно по хоризонтала – от министър на туризма с колегите му в останалите ресори,” обясни той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ