Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България има потенциал за развиване на целогодишен туризъм
България има възможност да развива целогодишен туризъм. Около тази теза се обединиха пред bTV председателят на Националната асоциация по спа и уелнес туризъм Станимир Станков и председателят на Асоциацията на производителите и търговците на спиртни напитки в България Бранимир Ботев.
„България е петата страна по наследство на артефакти от древността. Само Исландия и Нова Зеландия имат повече минерални води от България. България има възможност да има 10 или 12 зимни туристически центъра, не само Банско и Пампорово,” посочи Бранимир Ботев.
Станимир Станков припомни кандидатурата на София за културна столица на Европа през 2019 г. и даде пример с Измир, който кандидатства за 2020 г., а от две години насам се рекламира.
Ботев допълни, че според предстоящи промени в нормативната база на социалното осигуряване в Европа ще стане възможно чужди здравни каси да плащат престоя на лекуващи и възстановяващи се пациенти или почиващи в български курорти. „Трябва просто да подадем фиш, за да получим шестица от тотото,” обясни той.
Един от основните проблеми пред българския туризъм към настоящия момент е липсата на административно представителство. Туризмът е един от основните отрасли на българската икономика и има нужда от министерство, а в кабинета „Орешарски” дори няма зам.-министър, оплакаха се Станков и Ботев.
Очакваните приходи от туризма през тази година са 3,2 млрд. лв., приносът му към Брутния вътрешен продукт (БВП) е 11,5% - всеки 8-ми лев в българската индустрия идва от туризма, изреди Бранимир Ботев.
„Този отрасъл има нужда от правна, институционална и административна рамка, за да се развива. Поискахме максимално бързо да бъде назначен зам.-министър по туризма, а в разгара на сезона още няма,” посочи още той.
По думите на Станимир Станков, който заяви, че е в бранша от 1972 г., туризмът е приоритетен отрасъл само на думи, но не и на практика.
Според Ботев обаче туризмът е достатъчно солидна индустрия, която заслужава нормативна база и цяло министерство, а не само зам.-министър. „Министерството дава възможност за инициатива от страна на изпълнителната власт – в туризма има културата, регионалното развитие, околната среда, земеделието. Тези връзки се осъществяват по-лесно по хоризонтала – от министър на туризма с колегите му в останалите ресори,” обясни той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.