Втори опит: 11 кандидати за 7-членната КЗК

Икономика

Само 11 се оказаха кандидатите за седемте места в Комисията за защита на конкуренцията. Срокът за внасяне на номинации изтече в 18 часа на 9 юни, като в последните часове на сайта на парламента се появиха последните три имена - Георги Ганев, икономист от Центъра за либерални стратегии, предложен от депутати от Реформаторския блок, ДПС номинира Пламен Киров, бивш конституционен съдия, а част от разпадналата се група на БДЦ предлага адвоката Красимир Зафиров. 

От всичките 11 имена единственият претендент за председател на важния регулаторен орган, е издигнатата от ГЕРб юристка Юлия Ненкова, отбелязва „Сега“. При предишната, прекратена, процедура Росен Желязков бе единствената номинация за шеф на КЗК. Така и вторият опит за определяне на 7-членния състав на Комисията за защита на конкуренцията може да влезе в зоната на съмнения и обвинения за политически интриги и партийни договорки, коментира изданието. 

Предстоят изслушвания на всички кандидати.

Юристката Юлия Ненкова е зам.-кмет на София (от 2006 г.) и успоредно с това оглавява Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Синът й Александър Ненков е депутат от ГЕРБ, а бившият й съпруг Румен Ненков е конституционен съдия. Ресорът на Ненкова в кметството е "Законност, координация и контрол". 

Димитър Кюмюрджиев, номинация на Патриотичния фронт, е единствен претендент за зам.-шефското място. Той е бивш член на КЗК. 

ГЕРБ предлага за член на комисията Георгица Стоянова, шеф на правната дирекция в Министерството на отбраната. Социалистите пак издигат икономистката Анна Янева, бивш лидер на БСП-София. АБВ предлага Николай Илиев, адвокат от Ловеч, БДЦ - Красимир Гърбелов, който оглавява Дирекция "Нелоялна конкуренция" в КЗК, а независимият депутат Муса Палев е номинирал Красимир Дойчинов. ДПС засега няма предложение. Трима депутати от Реформаторския блок предлагат отново Красимир Витанов, управител на държавното дружество "Екоинженеринг - РМ", което е в портфейла на икономическия министър Божидар Лукарски от СДС.

За разлика от предишната процедура сега има възможност за издигане и на непартийни кандидатури, но само две организации са се възползвали - Центърът за либерални стратегии и БСК, които предлагат съответно икономиста Георги Ганев и юриста Матей Марев. Номинациите обаче трябва да бъдат внесени от депутати и затова предложението за Ганев ще бъде направено от Мартин Димитров и Петър Славов от гражданската квота на РБ, а от БСК съобщиха, че разчитат на ГЕРБ да внесе документите на Марев.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
МОН предлага единна система за проследяване на детското развитие
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол