Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Галъп": Българките получават средно 100 лв. по-малко от мъжете
Жените у нас са по-ниско платени от мъжете. Този факт потвърди ново проучване на ББСС „Галъп интернешънъл”, проведено по поръчка на вестник „Класа”. Според него дамите у нас взимат по 100 лв. средно по-малко от мъжете. Личният месечен доход на българката е средно 330 лв. при средно 430 лв. за мъжете, показва още изследването.
То е проведено по случай Международния ден на жената – 8 март и изследва социалния и материалния статус на мъжете и жените в последните пет години. За разлика от заплащането, по отношение на образованието и професионалния статус почти няма разлика между двата пола. Близо една четвърт от пълнолетните жени у нас са завършили висше образование. Процентът сред мъжете е малко по-нисък – 20%.
Такива са данните не само от последното проучване – от февруари 2012 г., а и от проучванията от последните пет години. В бизнес йерархията двата пола също са почти равнопоставени - нещо, което беше потвърдено и по време на националния форум на сп. "Мениджър", проведен в края на януари тази година - "Жените- нежната сила в бизнеса".
Според данни от най-новото проучване на "Галъп" от февруари тази година, около 8% от всички работещи мъже и 6% съответно от заетите жени заемат ръководни постове. Разликата от 2% е в рамките на статистическата грешка, отбелязват авторите на проучването. През 2011, 2009 и 2008 година, процентите на мъжете и жените на управленски постове са били равни.
Подобен е и балансът на половете на останалите мениджърски позиции, където е издледванът делът на средни и непосредствени ръководители. Делът на дамите непосредствени ръководители дори е малко по-висок от дела на мъжете на подобни постове в последните две години – 2010 и 2012. Тенденцията трудът на жените да е по-нископлатен от труда на мъжете е още по-драстична, ако разгледаме средните лични месечни доходи на мъже и жени сред работещите.
Средният месечен доход на работещите жени е 580 лв., докато този на мъжете е с над 150 лв. по-висок и възлиза на 740 лв. Това различие, разбира се, не означава директна дискриминация по полов признак – разликите в заплащането донякъде се дължат и на различната заетост на мъжете и жените в частния и държавния сектор, както и на различните заемани работни места, пише „Класа“. В проучването са взели участие 1002 българи, като 1% от извадката отговоря на 58 хиляди души.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.