Германия няма да е същата, ако...

Германия няма да е същата, ако...

Германия е икономическият отличник на Европа. Засега. Само след няколко години първенецът ще е застрашен от силен икономически срив, ако не се вслуша в някои важни предупреждения и съвети.

Те са изложени в новата студия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

За да задържат сегашния си жизнен стандарт, в бъдеще германците ще трябва да работят повече, коментира „Дойче веле”. Причината е следната: населението в трудоспособна възраст намалява по-бързо, отколкото в някои други държави. За тази цел е необходимо по-възрастните да бъдат задържани по-дълго на работа. Според статистиките в момента 57% от хората в Германия на възраст между 55 до 64 години са трудово заети. В други страни като Швеция, Норвегия или Нова Зеландия обаче квотата на заетостта на по-възрастните наближава 70%.

И жените да работят като мъжете

Особено вредна е тенденцията по-ниско квалифицираните кадри да се изпращат в ранна пенсия, категорични са експертите от ОИСР. Според организацията този проблем може да се реши например чрез реформа в пенсионната система - така че точките, които носи работата в последните години преди пенсиониране, да имат по-голяма тежест при изчисляването на пенсията. Така можела да се преодолее и бедността на старини. Предпоставка за това е обаче фирмите и предприятията да инвестират повече в квалификацията на по-възрастните.

От ОИСР предлагат също онези, които са на възраст над 58 години, да нямат вече правото да получават помощи за безработни в продължение на две години. Според организацията тази промяна ще прекрати тенденцията на прекалено рано излизане от професионалния живот. Препоръчва се също заплатите да не се увеличават автоматично с напредването на възрастта, защото това затруднявало назначаването на по-възрастни хора на работа, които се оказвали прекалено скъпи за работодателите. Заплащането, смятат от ОИСР, трябва да зависи предимно от постиженията в професията.

Експертите препоръчват освен това в Германия да се увеличи делът на работещите жени, както и средното им работно време. В момента те се трудят седмично средно по десет часа по-малко от мъжете. Това се дължи отчасти и на данъчната система в Германия, която на практика облагодетелства семействата с един работещ, а по правило това е мъжът - поради общото данъчно облагане на съпрузите финансовите задължения на работещия съпруг намаляват. Семействата с двама работещи обаче не ползват никакви данъчни изгоди.

Облаги на грешното място

На всичкото отгоре германската държава поставя някои финансови стимули на погрешното място, категорични са от ОИСР. Как става това ли? Например въвеждайки "премия" за онези семейства, които отглеждат децата си вкъщи вместо да ги дават на детска градина. По този начин пък майките са принудени да си останат у дома, а това е контрапродуктивно за обществото, казват експертите. Те изтъкват и факта, че условията за отглеждане на деца в специализираните заведения в Германия са относително неблагоприятни, което принуждава майките да работят на непълен работен ден.

Не на последно място ОИСР отбелязва и недостига на квалифицирана работна ръка в Германия и препоръчва привличането на повече имигранти. За целта е необходимо страната да намали минималното ниво на доходите, изисквано от чужденците извън ЕС, които са кандидати за работа в Германия. В момента те трябва да докажат минимум 66 хил.  евро годишен доход. Особено полезно за Германия би било въвеждането на точкова система за направляване на трудовата имиграция, смятат от

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ