Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия поиска да се създаде европейска рейтингова агенция
Време е Европа да създаде своя собствена рейтингова агенция. Това заяви германският външен министър Гуидо Вестервеле.
„ Още преди да настъпи някакво успокоение, отново се създаде напрежение на пазара, заради рейтинговите агенции. Затова е важно да се създаде и независима европейска рейтингова агенция. Бих искал да подкрепим този въпрос на европейско ниво", заяви Вестервеле.
Той подчерта, че в момента е от особено значение да се даде реален шанс споразуменията и договорите, сключени в еврозоната да се оправдаят. „Единственият реалистичен начин това да се случи е да се върне доверието на пазарите,”добави Вестервеле.
В четвъртък за първи път от доста време се заговори за стабилизиране на еврозоната. Прогнозата дойде, след като Италия и Испания успяха да пласират успешно емитираните държавни облигации.
Освен това Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да запази рекордно ниската лихва от 1%, което допълнително обнадежди пазарите.
Радостта, обаче трая едва 24 часа, тъй като международната рейтингова агенция Standart&Poor’s оряза едновременно кредитните рейтинги на девет европейски страни и даде негативни перспективи на всички държави от общия валутен съюз с изключение на Германия и Словакия.
Агенцията излезе с официално съощение, че понижава оценката си за кредитоспособност на Франция, Австрия, Италия и Испания. Голямата изненада тук е Австрия, която до момента беше с максимална оценка ААА. Оценката на Франция също пада от максимално ниво.
S&P мотивира решението си като посочи в официалното комюнике, че действията, предприети от европейските лидери напоследък не са достатъчни за решаването на проблемите на еврозоната.
Без промяна се запазиха кредитните рейтинги на Белгия (АА), на Естония (АА-), Финландия (ААА), Германия (ААА), Ирландия (ВВВ+), Люксембург (ААА) и Холандия (ААА). Към всички тях обаче, с изключение на Германия агенцията отправи последно предупреждение като намали прогнозите по рейтингите.
Общият смисъл на решението на S&P е, че към януари 2012 г. дълговата криза остава само една надеждна икономика в еврозоната – германската, и само Германия може да се надява на относителна стабилност по отношение на държавния си дълг. Така единствено Германия може да получи грандиозната задача по „издърпването” на периферните европейски страни от техните дългове, защото единствено германското правителство ще може да получава заеми от пазарите с разумна лихва, коментират анализатори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.