Глътка въздух за Гърция, отпускат й 8-те млрд. евро международна помощ

Глътка въздух за Гърция, отпускат й 8-те млрд. евро международна помощ

Глътка въздух за Гърция, отпускат й 8-те млрд. евро международна помощ

Изправената пред фалит Гърция ще може да си поеме глътка въздух, след като късно снощи финансовите министри в еврозоната решиха да отблокират транша от международната помощ в размер на 8 млрд. евро.

Въпреки че те одобриха в Брюксел отпускането на парите, Атина ще ги получи след съгласието и на Международния валутен фонд, съобщиха световните медии.

Очаква се парите да бъдат отпуснати в средата на декември, два месеца по-късно от първоначално обявената дата. Причина за това забавяне стана неразбирателството между Атина, ЕС и МВФ. Международните кредитори настояваха страната да приложи още съкращения на разходите, но Гърция се противопостави.

Снощи съветът на финансовите министри в еврозоната съгласува и поредния транш от финансовата помощ за Ирландия в размер на 8,5 милиарда евро. Средствата от Евросъюза трябва да постъпят през януари, съобщи ръководителят на съвета Жан-Клод Юнкер.

Друга важна точка на снощната среща беше разширяването на стабилизационния фонд на Европейския съюз. Министрите на финансите се споразумяха за увеличаване на размера на фонда посредством предоставянето на гаранции за 20-30% от новите облигационни емисии на страните, които имат затруднения с финансирането. Те се разбраха да се създадат фондове за съвместни инвестиции, за да се привлекат инвеститорите с желание да купуват държавни облигации на еврозоната.

И двете схеми ще влязат в действие до януари.

Инвеститорите са на мнение, че увеличаването на размера на стабилизационния фонд, който в момента се оценява на 440 млрд. евро, е важно условие за излизане от дълговата криза.

След срещата Жан-Клод Юнкер съобщи, че увеличаването на фонда до 1 трлн. евро може би ще изчака. Той добави, че амбициите остават, но условията са се променили. Европейските лидери искат стойността на фонда да се увеличи, за да може да се гарантира стабилност в случай, че още държави изпаднат в тежки дългове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ