Графиците за отпуск отпадат

Графиците за отпуск отпадат

Графиците за отпуск отпадат

Отпадат графиците за отпуските, който всеки работодател в края на годината беше длъжен да изготвя, решиха днес единодушно депутатите като гласуваха на първо четене промени в Кодекса на труда.

Планирането на годишните отпуски бе въведено по идея на Симеон Дянков, финансов министър в първия кабинет на ГЕРБ с мотива, да се изчистят натрупани с години много полагаеми платени почивни дни на държавни служители, които тежаха на бюджета.

С времето обаче се оказа, че мярката не работи, особено в малки и средни предприятия, коментира вносителят на промяната, депутатът от БСП Петър Кънев.

Парламентът прие и предложеното от МС въвеждане на гъвкаво работно време при спазване на общото изискване за 40-часовата работна седмица. Така се дава възможност и на работодателите и на служителите да определят работното време с променливи граници, извън официално установеното в организацията като всеки ще може да отработва в рамките на седмица часовете, в които е отсъствал по лични причини. Целта е да се улеснят главно родителите с малки деца.

Гласувано бе и предложението да отпадне изискването работодателят да разработва и утвърждава правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието, тъй като това е уредено в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Увеличава се от три на седем дни срока за изпращане на уведомление до НАП за всеки сключен трудов договор. С така приетите текстове се възстановява правото на работодателя да прекратява с предизвестие трудовия договор с лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Освен това беше прието работодателят да води трудово досие на всеки работник или служител, което се създава при постъпване на работа и в него се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването и прекратяването на трудовото правоотношение.

Депутатите приеха на първо четене и предложенията на Министерския съвет, с които се въвеждат еднодневни трудови договори. Мярката е насочена главно в помощ на земеделските стопани, които така по-лесно ще могат да наемат сезонни работници за толкова дни, колкото са им нужни за прибирането на реколтата. При този тип трудови правоотношения няма да се налага съответният работодател да изпраща уведомления в Главната инспекция по труда, да пише длъжностни характеристики и да издават заповеди за уволнение, както се изискваше досега от трудовото законодателство.

Проектът на правителството предвижда еднодневните договори да важат само за растениевъдството и само за дейности, които не изискват специална квалификация. Един работник ще може да полага труд с такъв договор за не повече от 90 дни в рамките на годината. Законопроектът предвижда тези работници да се осигуряват само за пенсия, за трудова злополука и за здраве.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ