Добри новини от МВФ

Добри новини от МВФ

От МВФ прогнозират, че световната икономика ще продължи да се съвзема от кризата. Еврозоната за пръв път от много време насам бележи прираст, а Германия обира множество похвали. Все още обаче има известни рискове, коментира "Дойче веле".

"Динамиката на оживлението е вече по-забележима", заяви главният икономист на МВФ Оливие Бланшар при представянето на най-новите прогнози за световното икономическо развитие. Той подкрепи това твърдение с цифри: за тази година МВФ предрича прираст от 3,6 на сто за световната икономика, а за 2015-та - дори с 3,9 на сто. Според Бланшар заслуга за това имат основно САЩ, бурноразвиващите се азиатски страни, и - изненадващо, но факт - страните южно от Сахара, чиито икономики нарастват с 5,4 на сто.

Новата сила на индустриалните държави начело със САЩ представлява особено окуражаващ сигнал. "През идната година относителното съживяване на световната икономика ще се дължи на индустриалните нации", казва Джейкъб Киркегард от Вашингтонския "Peterson Institute for International Economics". Според него, както САЩ, така и еврозоната постепенно излизат от рецесията и се връщат към умерен прираст. "Причините за успеха на индустриалните нации са разнообразни. Наблюдава се засилена финансова консолидация, банките постепенно укрепват, климатът за инвестиции също се подобрява, а големите рискове намаляват", казва експертът.

Похвали за Южна Европа и Германия

От МВФ хвалят конкретно и страните в южната периферия на еврозоната. Според пред прогнозите на МВФ, за първи път от две години насам те отново ще отбележат икономически прираст - макар и малък. "Възстановяването на тези страни се дължи предимно на успешния им износ. За да настъпи обаче трайно съживяване е необходимо да се засили и вътрешното търсене", казва Оливие Бланшар. Но все пак, кризата изглежда на първо време преодоляна. Според МВФ еврозоната ще отбележи прираст от 1,2 на сто през тази година, а през 2015-та - с 1,5 на сто. Великобритания е страната, която води класацията с прогнозиран ръст от 2,9 на сто за 2014-та година.

Германският прираст, според МВФ, ще възлиза през тази година на 1,7 процента. От гледна точка на вашингтонските икономисти, канцлерката Меркел и финансовият министър Шойбле действат в правилна посока: това се доказвало от намалялата безработица, покачващото се вътрешно търсене и "постепенното разрастване на инвестициите". Обект на критики остава обаче огромният превес на германския износ пред вноса.

Експертите на МВФ съзират обаче и една опасност за Германия, както и за страните от еврозоната: става дума за ниската инфлация в големите икономики от Общността, наречена наскоро от шефката на МВФ Кристин Лагард "Low-Flation". Ако ниското ниво на инфлация се задържи, то можело да навреди на съживяването на конюнктурата.

Кризата в Украйна - рисковете за Русия и ЕС

От МВФ засега не смятат, че кризата в Украйна може да породи съществени рискове за световната икономика. Независимо от това, че инвестиционният климат в Русия е влошен, експертите предричат, че и през тази година руската икономика ще продължава да расте. Експертът Джейкъб Киркегард обаче не е на същото мнение. Според него влиянието на актуалния кримски конфликт не е било взето достатъчно силно предвид. Той смята, че Русия още през тази година ще изпадне в рецесия, а това би могло да се отрази неблагоприятно на Германия, както и на другите страни от еврозоната.

Джейкъб Киркегард съзира и една опасност за бързоразвиващите се страни. Става дума за леко забавения прираст на Китай. "Щом Китай киха, останалите също се разболяват", казва той. "Най-вече бързоразвиващите се страни, които изнасят енергия, ще се сблъскат с трудности покрай понижения китайски прираст", предрича експертът.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ