"Дойче банк" предрича 1 евро = 1 долар

Дойче банк предрича 1 евро = 1 долар

"Дойче банк" предрича 1 евро = 1 долар

Главният икономист "Дойче банк" Томас Майер заяви, че очаква еврото да продължи да пада и дори да се стигне до паритет евро-долар.

Смятам, че скоро ще видим евро за 1,20 долара и продължаващо отслабване на европейската валута с възможен паритет евро-долар, казва Майер в интервю за “Билд ам Зонтаг“.

Шефът на асоциацията на германските износители BVA заяви, че очаква Гърция да не изпълни обещанията си за реформи. Опасявам се, че Гърция ще бъде продължително изпитание, в края на което държавата ще банкрутира, коментира пред "Велт ам зонтаг" Антон Бьорнер. Спасителният план може да осигури това Гърция да не обяви спиране на плащанията си на 19 май, датата, на която е следващият падеж, но проблемите ще бъдат единствено отложени за друг ден, заявява той. Заради Испания, Португалия и Италия, които също имат огромни публични дългове, Европейската централна банка няма да има избор, ще включи машината за печатане и ще пуска пари, за да намали дефицитите им, но това ще отслаби еврото. До пет или десет години ще имаме слаба валута, със съществено по-висока инфлация и лихви, които слагат спирачки на растежа, прогнозира шефът на асоциацията на германските износители.

Ерхард Кордес, директор на третата най-голяма търговска верига в света “Метро“, предупреди пред "Билд", че продължителна слабост на еврото може да постави под въпрос икономическото единство на Европа и възстановяването на германската икономика. Това може да има отрицателен ефект на пазара на труда, изтъква Кордес пред същия вестник.

Един на всеки трима германци смята, че след десет години няма да има евро, показва допитване, направено от института "Емнид". Близо 59% подкрепят идеята Германия - първата европейска икономическа сила, да проучи възможността за връщане към германската марка, ако еврото дълго време остане слаба валута. Повече от половината германци заявяват, че се страхуват от инфлация.

Опасения и от Италия--------------------

Мерките, приети от Брюксел за разрешаване на кризата в еврозоната, ако подействат, са лек с кратко действие. Нужна е истинска европейска икономическа политика. Това пише в уводна статия за в. “Месаджеро“ бившият председател на Европейската комисия Романо Проди.

Ще видим утре дали взетите мерки могат да успокоят пазарите, казва професорът по икономика Проди, който бе начело на Европейската комисия през 1999-2004 г., когато бе въведено еврото. Според него трябва да се създадат инструменти на икономическа политика за цялата еврозона, с които да се избягват катастрофи като гръцката и да се действа бързо и надеждно. Трябва да се изкове икономическа политика успоредно със съществуващата монетарна политика, политика достатъчно силна, за да наложи спазването на общите правила, изтъква Проди. Той смята, че точно заради онова, което европейските ръководители не са поискали да направят в миналото, събитията от последните дни ще ги принудят да го сторят. Освен ако не се иска унищожаването на еврото, което няма да е в ничий интерес, като се започне от Германия, изтъква Проди.

При отсъствието на силна обща стратегия един проблем със скромни мащаби като гръцкия дефицит е предизвикал най-лошите възможни последици, обърквайки пазарите на акции и облигации в цяла Европа. Когато политиката не изпълнява дълга си, спекулацията се възползва от общото объркване, подчертава Проди. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ