Държавата ще субсидира покупката на електромобили

Държавата ще субсидира покупката на електромобили

Държавата ще субсидира покупката на електромобили като за първи такъв автомобил ще дава по 5000 лв. на всяко физическо или юридическо лице, а за покупка на хибридна кола - 2500 лева. Това предвижда одобрен от правителството Национален план за насърчаване на производството и ускореното навлизане на екологични превозни средства. Той е разработен по идея на министъра на икономиката Делян Добрев и освен еднократните субсидии, в него са заложени и редица идеи за допълнителни облекчения на притежателите на такива превозни средства.

 Според документа, до няколко години държавата трябва да е създала финансов механизъм за осигуряване на еднократни субсидии за покупка на електромобил или хибрид. Като възможен източник на финансиране е посочена търговията с парниковите емисии. Годишната квота на финансово подпомагане ще е плаваща и ще се всяка година според възможностите на бюджета.

Ще бъде обмислено и евентуалното премахване на годишния данък за електромобили.

Планът предвижда също и ускорено изграждане на инфраструктура от зарядни станции за електромобилите, като за средства ще се кандидатства по международни проекти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Германското разузнаване: 90% е вероятността коронавирусът да е изтекъл от лабораторията в Ухан
Тръмп заплаши с 200% мита за виното и други алколни продукти, ако ЕС не премахне тарифата върху уискито
Ройтерс: Русия е представила на САЩ списък с искания за сделка за прекратяване на войната срещу Украйна
След преизчисляването: „Величие“ прехвърлят 4-процентната бариера за влизане в парламента
Конституционният съд обяви за незаконен изборът на 16 депутати
Анджей Дуда призова САЩ да разположат ядрени бойни глави на територията на Полша
Антибиотиците и лекарствата за вирусни инфекции ще са безплатни за малките деца
Путин изрази „принципна подкрепа“ за прекратяването на огъня, но подчерта нуждата от допълнителни преговори