Дянков: Бюджет 2013 е насочен към увеличаване на доходите

Дянков: Бюджет 2013 е насочен към увеличаване на доходите

Депутатите приеха на първо четене Законопроекта за държавния бюджет за 2013 г. Гласуваха 182 народни представители, от които 122 бяха „за”, а 60 – „против”.

Бюджет 2013  се концентрира върху вдигането на доходите на гражданите, заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на дебатите.

„Основната задача на правителството в бюджетирането през 2009-2010 беше да се върнем към финансова стабилност. През следващите две години - 2011-2012, целта беше да запазим тази стабилност. С бюджет 2013 се концентрираме върху увеличаването на доходите”, обясни Дянков.

Размерът на приходите в Проектобюджет 2013 г. е на ниво от 37,5% от БВП, което представлява  6,4% растеж спрямо програмата за 2012 година. Предвидени са и редица мерки за подобряване събираемостта на приходите.

Приоритетно в разходната политика на Държавата се осигуряват средства в областта на социалната политика. Тези мерки са свързани с:

  • увеличаване на пенсиите със среден процент на увеличение 9,3% за всички пенсионери. Тези с пенсиите отпреди 2009-та година, получат увеличение 9,8%. Тази мярка води до ръст на разходите с 586 млн. лв. спрямо бюджета за 2012 г.;
  • увеличение на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 145 на 150 лв.;
  • увеличение на социалната пенсия за старост от 100 на 110 лв.;
  • увеличение на максималния размер на получаваните пенсии от 700 на 770 лв.;
  • увеличение на разходите за социални помощи и обезщетения със 135 млн. лева;
  • увеличение на размера на минималната работна заплата от 290 на 310 лв.
  • За образованието е предвидено увеличение на цялостното финансиране със 124 млн. лв., в т.ч. за увеличение на единните разходни стандарти и целевите добавки за финансиране на обучението на деца и ученици. С учителския синдикат на КНСБ и с нашите народни представители постигнахме договорка за допълнителни 20 милиона за вдигане на разходните стандарти.

Освен тези приоритети, останалите няколко приоритетни сектори са:

  • култура - увеличение с 35 млн. лв. в т.ч. 26 млн. лв. за общинските, регионалните и националните културни институти;
  • здравеопазването - увеличение с 92 млн. лв.;
  • публична инфраструктура - увеличение с 510 млн. лв.;
  • селско стопанство - увеличение със 196 млн. лева.

Бюджет 2013 провежда последователна разходна политика, което гарантира, че и през следващата година България ще остане сред страните в ЕС с една от 3-те най-ниски стойности на показателите и по външния дълг и по общия дълг към БВП и дефицита спрямо БВП.

По време на изказването си, министър Дянков се похвали, че от вчера за първи път от както България е включена в системата на изчисляване на риск-премиите сме успели да надминем и Словакия.

„Вече сме надминали Словения и доста от другите държави от Югоизточна Европа, но вчера за първи път успяхме да надминем и Словакия от гледна точка това, че рискът на суверена България и от финансова политика, и от политическата ни стабилност, е по-нисък от този в Словакия. Казвам всички тези неща, за да покажа, че влизайки в разговор за Бюджет 2013 година, всички ние трябва да си припомним, че този бюджет, а и всичките на това правителство и последният на предното правителство, се взимат в състояние на една тежка икономическа криза в цяла Европа. И като разсъждаваме за това какво може да си позволим в следващия бюджет, за мен е важно да направим сравнението с другите държави от нашия регион. И не само да се сравняваме със съседна Гърция, където е ясно на всички по света, че положението е много лошо. Не само да се сравняваме с Румъния. Това сравнение накратко казва - от цяла Източна Европа, България  и Полша са двете държави, които са успели да минат през кризата със завидна, както пише в този доклад, устойчивост”, каза Дянков.

От опозицията обявиха, че с Бюджета за 2013 г. правителството казва на българските граждани, че няма да си намерят работа.

 „Този бюджет не решава проблеми, а ги задълбочава. Не решава проблемите, посочени от българите – работните места, доходите, цените и общото обедняване. Догодина нито един безработен няма да си намери работа. Заложената безработица за следващата година е толкова, колкото и тази година – над 12 %. Българите ще обедняват, защото ги натоварвате с нови данъци”, каза депутатът от БСП Корнелия  Нинова.

От ДПС обвиниха правителството на Бойко Борисов в това, че не се правят реформи.

„Основен дефицит на това управление е липсата на реформи. Защо, при нарастване на средствата за здравеопазване, няма подобрения в сектора? Това е така, заради липса на реформи.  Изхарчиха се парите, няма растеж, България е в стагнация. Макроикономическото планиране е пълен провал. В нито един от бюджетите, които предложихте не са се оправдали макроикономическите параметри”, каза депутатът от ДПС Йордан Цонев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ