Еврогрупата даде глътка въздух на Кипър

Еврогрупата даде глътка въздух на Кипър

Еврогрупата даде глътка въздух на Кипър

Късно снощи Еврогрупата разреши на Кипър да смекчи условията на данъка върху депозитите, предвиден в спасителния план на страната в размер на 10 млрд. евро, предадоха световните медии. Финансовите министри от еврозоната се съгласиха банковите депозити под 100 хил. евро да не се облагат.

Председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум посочи, че малките вложители не трябва да бъдат третирани по същия начин като големите инвеститори. „Кипърските власти ще обмислят по-прогресивен данък в сравнение с това, което беше договорено на 16 март”, посочват финансовите министри на страните от еврозоната в изявление. Те обаче потвърдиха, че целта е страната да набере 5,8 млрд. евро от вложителите в банките, за да отблокират спасителния заем, който й обещаха.

Предстои днес депутатите в Кипър да гласуват спорния данък. Според запознати източници, цитирани от „Блумбърг“, е възможно да бъде въведен еднократен данък от 15,6% върху депозитите над 100 хил. евро, а вложенията в банките под тази сума да останат необложени. Първоначално се планираше данъкът за депозитите над 100 хил. евро да бъде 9,9%, а за тези под 100 хил. евро – 6,75%.

Кипърските власти обявиха банкова ваканция в страната за днес и утре, тъй като има сериозни опасения да тръгне вълна от масово изтегляне на вложения, което ще влоши още повече положението на банковата система. В същото време Европейската централна банка декларира, че е в готовност да предостави неограничена ликвидност, в случай че вложителите започнат масово да теглят депозитите си.

Нарастващото напрежение около преговорите между Еврогрупата и кипърските власти се отрази крайно негативно на европейския и руския финансов пазар. Руският президент Владимир Путин остро разкритикува намеренията за облагане на депозитите, като ги нарече опасни и несправедливи. По неофициални данни приблизително половината от депозитите на физически и юридически лица в кипърските банки са на руски граждани, които не живеят на островната държава.

Австрийският канцлер Вернер Файман също разкритикува спасителния пакет на Еврогрупата за Кипър, но от съвсем друга позиция. „Задача на ЕС е да намери отговори, които да защитят обикновените хора и средните доходи. Ако някой иска да нанесе удар върху руските олигарси, които са се разположили на един малък остров, в един сектор, където почти няма законодателни норми, тогава ще трябва да признае, че кипърският работник не носи никаква вина за това. Задачата на европейските политици е да внесат повече справедливост в европейския дебат", коментира Файман.

Проблемите за Кипър започнаха в началото на 2012 г., след като ЕС реши да отпише част от дълга на Гърция. В резултат на това трите водещи банки в Кипър загубиха над 3 млрд. евро. Най-много пострада Кипърската народна банка и местното правителство се съгласи да гарантира нейната рекапитализация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ