Европа се нуждае от 200 млрд. евро за съживяване на икономиката

Европа се нуждае от 200 млрд. евро за съживяване на икономиката

Европа се нуждае от 200 млрд. евро за съживяване на икономиката

Европейският съюз е принуден да търси нови методи за съживяване на икономиката на фона на рецесията във Великобритания и Испания. Панацея срещу намаляването на БВП трябва да стане инвестиционен план в размер на 200 млрд. евро, който според неофициални данни, ЕК подготвя за срещата през юни в Брюксел, пише РБК „Дейли”. Експерти смятат, че инициативата за „нов план Маршал” е навременна, но се съмняват, че тази сума ще бъде достатъчна, за да се промени ситуацията.

 Под натиска на Германия и Франция страните от ЕС следваха мерки за строги икономии, намалявайки бюджетния дефицит и провеждайки мащабни структурни реформи. Но стимулиращ ефект трябва да се появи едва след няколко години, а в момента регионът се сблъсква със забавяне на ръста на БВП. На фона на програмата за икономии, която ще се отрази негативно на потребителската активност и на вътрешното търсене, икономиките на Испания и Великобритания изпаднаха в техническа рецесия.

Гражданите и редица политици все повече се убеждават в това, че разходите се съкращават твърде много и прекалено бързо. Заради това вече паднаха от власт правителствата в Холандия и Румъния. А във Франция социалистът Франсоа Оланд, който настоява за съкращаване на разходите, изпревари действащия президент Никола Саркози на първия тур на изборите и се очаква да победи и на втория тур.

Между другото, идеята на Оланд, който предложи да се прибегне до неоползотворените средства на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), са в основата за нов план за инвестиции, насочени към съживяване на икономическия растеж в Европа.

В неделя стана ясно, че ЕС ще налее 10 млрд. евро за рекапитализиране на ЕИБ, като по този начин банката ще повиши кредитоспособността си до 60 млрд. евро и ще разполага със средства за инвестиции в размер на 180 млрд. евро.

Освен това се обмисля и вариант за получаване на средства от частни инвеститори, по силата на гаранция на европейския финансов механизъм за стабилност (ЕМФС). В този случай се очаква да се възползват от 12-те млрд. евро, които ЕМФС беше заделила за спасяването на Гърция, Португалия и Ирландия, но не се стигна до тях. Тази сума се очаква да послужи като финансов ливъридж, за да бъдат привлечени  най-малко 200 млрд. евро частен капитал. Инвестициите ще се фокусира върху развитието на инфраструктурата, възобновяемите енергийни източници и високите технологии.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ