Европа се нуждае от 200 млрд. евро за съживяване на икономиката

Европа се нуждае от 200 млрд. евро за съживяване на икономиката

Европейският съюз е принуден да търси нови методи за съживяване на икономиката на фона на рецесията във Великобритания и Испания. Панацея срещу намаляването на БВП трябва да стане инвестиционен план в размер на 200 млрд. евро, който според неофициални данни, ЕК подготвя за срещата през юни в Брюксел, пише РБК „Дейли”. Експерти смятат, че инициативата за „нов план Маршал” е навременна, но се съмняват, че тази сума ще бъде достатъчна, за да се промени ситуацията.

 Под натиска на Германия и Франция страните от ЕС следваха мерки за строги икономии, намалявайки бюджетния дефицит и провеждайки мащабни структурни реформи. Но стимулиращ ефект трябва да се появи едва след няколко години, а в момента регионът се сблъсква със забавяне на ръста на БВП. На фона на програмата за икономии, която ще се отрази негативно на потребителската активност и на вътрешното търсене, икономиките на Испания и Великобритания изпаднаха в техническа рецесия.

Гражданите и редица политици все повече се убеждават в това, че разходите се съкращават твърде много и прекалено бързо. Заради това вече паднаха от власт правителствата в Холандия и Румъния. А във Франция социалистът Франсоа Оланд, който настоява за съкращаване на разходите, изпревари действащия президент Никола Саркози на първия тур на изборите и се очаква да победи и на втория тур.

Между другото, идеята на Оланд, който предложи да се прибегне до неоползотворените средства на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), са в основата за нов план за инвестиции, насочени към съживяване на икономическия растеж в Европа.

В неделя стана ясно, че ЕС ще налее 10 млрд. евро за рекапитализиране на ЕИБ, като по този начин банката ще повиши кредитоспособността си до 60 млрд. евро и ще разполага със средства за инвестиции в размер на 180 млрд. евро.

Освен това се обмисля и вариант за получаване на средства от частни инвеститори, по силата на гаранция на европейския финансов механизъм за стабилност (ЕМФС). В този случай се очаква да се възползват от 12-те млрд. евро, които ЕМФС беше заделила за спасяването на Гърция, Португалия и Ирландия, но не се стигна до тях. Тази сума се очаква да послужи като финансов ливъридж, за да бъдат привлечени  най-малко 200 млрд. евро частен капитал. Инвестициите ще се фокусира върху развитието на инфраструктурата, възобновяемите енергийни източници и високите технологии.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски е готов за преговори, но отхвърля оттегляне от анексираната от Русия украинска територия
Тръмп след разговора с Путин: Русия и Украйна започват преговори
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 19-ти до 25-ти май
Правителството се намеси в транспортната криза в София, отпуска 15 млн. лв. за заплати
България в еврозоната: Митове и реалност
Полет на Lufthansa летял 10 минути без пилот заради инцидент на борда
Новата икономика: Търговските ботове се развиват, но какво се случва, когато AI мами пазара?
„Престъпно!“: Елтън Джон разкритикува британското правителство заради предложение за AI