ЕК предложи нов механизъм в подкрепа на банковия съюз

ЕК предложи нов механизъм в подкрепа на банковия съюз

Европейската комисия предложи Единен механизъм за преобразуване (ЕМП) в подкрепа на банковия съюз. Механизмът ще допълни Единния надзорен механизъм (ЕНМ), чието задействане в края на 2014 г. ще позволи на Европейската централна банка (ЕЦБ) да упражнява пряк надзор върху банките в Еврозоната и върху тези в останалите държави членки, които решат да се присъединят към банковия съюз.

Единният механизъм за преобразуване ще гарантира, че ако въпреки засиления надзор обхваната от ЕНМ банка се сблъска със сериозни затруднения, преобразуването ѝ ще може да се извърши ефикасно с минимална цена за данъкоплатците и реалната икономика.

„С това предложение са налице всички елементи за един банков съюз, с помощта на който да се стабилизира секторът, да се възстанови доверието и да се преодолее разпокъсаността на финансовите пазари. Вече приехме общ европейски надзорен механизъм за банките в еврозоната и в останалите държави членки, които биха се присъединили. Днешното предложение го допълва със стабилна и интегрирана единна система за разрешаване на проблемите с изпадналите в затруднение банки. Не можем да премахнем риска от това банки да изпадат в неплатежоспособност, но с Единния механизъм за преобразуване и Фонда за преобразуване следва да гарантираме, че самите банки, а не европейските данъкоплатци, са тези, които ще поемат на плещите си тежестта от евентуална загуба”, обясни председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу .

Единният механизъм за преобразуване ще функционира по следния начин:

  • ЕЦБ в качеството си на надзорен орган ще сигнализира, когато банка в Еврозоната или установена в участваща в банковия съюз държава членка бива изправена пред сериозни финансови затруднения и трябва да бъде преобразувана.
  • Преобразуването на дадената банка ще бъде подготвяно от Единен съвет по преобразуване, състоящ се от представители на ЕЦБ, Европейската комисия и компетентните национални органи (в държавата, в която е седалището, клоновете и/или подразделенията на банката). Той ще разполага с широки правомощия с оглед анализирането и определянето на подхода за преобразуването на банката (инструменти, които да се използват, ред и условия на участие на Европейския фонд за преобразуване). Отговорните за преобразуването национални органи ще бъдат активно въвлечени в процеса.
  • По препоръка на Единния съвет по преобразуване или по собствена инициатива Комисията ще решава дали и кога да открие процедура по преобразуване, както и каква да бъде рамката за използването на инструментите и фонда за преобразуване. Съветът по преобразуване не може да взима крайното решение поради правни съображения.
  • Под надзора на Единния съвет по преобразуване, компетентните национални органи ще изпълняват плана за преобразуване.
  • Съветът по преобразуване ще надзирава процеса. Той ще наблюдава изпълнението на национално равнище, извършвано от компетентните национални органи, а ако установи, че решенията му не се съблюдават, ще отправя изпълнителни нареждания директно на изпадналата в затруднение банка.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ