Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|За Турция криза няма да има
Турция не се страхува от голяма икономическа криза. А и няма защо. Икономиката на страната бележи бум, турската лира е стабилна, а отварянето на Турция към арабските съседи отваря и нови хоризонти пред страната.
Почти незабелязано за световната общност, през последните 10 години Турция се превърна в истинско икономическо чудо. Показателите на страната са впечатляващи. От 2002 г. насам доходите на глава от населението са нараснали трикратно - на над 10 хил. долара. Оттогава насам Турция бележи средно петпроцентен икономически ръст на година, като само през 2011-та БВП е нараснал с 8.5 на сто. Много фактори са гаранция за това, че тази динамика ще продължи. Да вземем например населението на страната. То е сравнително младо и бързо нарастващо - една четвърт от турците са на възраст под 15 години (в Европа тази възрастова група съставлява едва 15 на сто), а годишно 500 хил. млади турци завършват висши учебни заведения.
Работа има за всички
За дългосрочната стопанска динамика допринася и необходимото наваксване по отношение на инфраструктурата. Така например между метрополията Истанбул и Анкара ще бъде изградена високоскоростна железопътна линия. В същото време транспортната мрежа в цялата страна се нуждае от значително разширяване, тъй като покрай икономическия бум все повече турци се сдобиват с автомобили. Градовете също имат нужда от инвестиции. Това се отнася предимно за милионните такива, които са вече 11 на брой при общо население от 75 милиона души - почти колкото цяла Германия.
Една пета от турските граждани например живеят в Истанбул. Това бе и една от причините, поради които правителството на Ердоган стартира програма за насърчаване на бедните източни райони на Турция. Фирмите и гражданите, които се преместват в източните региони, получават данъчни облекчения и социални придобивки. Консервативното ислямско правителство на Ердоган може да си позволи тези разходи, тъй като от десет години провежда стабилна финансова политика. През миналите години то намали дела на държавните дългове спрямо БВП до 40 на сто, а бюджетният дефицит е под два процента.
ЕС - да или не?
Положителната икономическа динамика доведе дори до заглъхване на турските гласове за пълноправно членство в ЕС. Това обаче се дължи и на актуалното развитие в Общността. Турският износ страда от проблемите на най-важния си търговски партньор - ЕС. Гръцката драма и дълговите кризи са особено плашещи.
Всъщност Турция печели от това, че не е в Еврозоната, а има собствена валута, която може да девалвира. Така например с ниски цени, но и добро обслужване Турция стана атрактивна туристическа дестинация. През последните десет години броят на туристите там е нараснал трикратно и достига 30 милиона годишно.
От друга страна инструментът за девалвиране на лирата не е универсално лекарство. Турция например не разполага с почти никакви собствени енергоносители. Ако тя девалвира лирата, вносният петрол и природан газ ще поскъпнат, а нужните доставки не могат да бъдат намалени.
Шансовете - много повече от проблемите
Шансове, но и предизвикателства предлага географското положение на страната. Първоначално Арабската пролет събуди надежди за задълбочаване на традиционните търговски връзки със засегнатите страни, но събитията в съседна Сирия показват, че политическото стабилизиране е отдалечено на светлинни години. А само политическата стабилност може да гарантира и стабилни търговски отношения. Същото се отнася и за Иран и Ирак, които имат обща граница с Турция.
Шансовете на Турция обаче са значително по-големи от предизвикателствата. Като класическа търговска нация страната играе ролята на мост между силните икономически и богати на енергийни източници държави от Средния и Близкия Изток с развитата, но гладна за енергийни източници Европа. Така че турското икономическо чудо далеч не е приключило.
Източник: "Дойче Веле"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.