Започват преговорите за заема на Португалия

Икономика

Португалия започва днес преговорите за получаване на международна финансова помощ за разрешаването на дълговата си криза. В Лисабон е пристигнал екип от експерти от Международния валутен фонд (МВФ), Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ), пише „Ел Паис”.

Екипът за „техническа оценка” трябва да отвори пътя за мисията от преговарящи, която ще пристигне в Португалия на 18 април. Преговарящите ще се опитат да постигнат споразумение за заем в размер на 80 милиарда евро за Португалия преди срещата на европейските министри на финансите и на икономиката на 16 май

Очаква се Лисабон да може да изпълнява всички свои плащания през април, но не се знае дали ще има достатъчно средства през юни. Договарянето на помощта през май ще гарантира достатъчно средства за страната.

Междувременно Социалистическата партия на досегашния премиер Жозе Сократеш и опозицията си прехвърлят отговорността за решението да бъде поискана международна финансова помощ, отбелязва изданието.

До поискване на заем се стигна, след като опозиционните партии блокираха програмата за икономически мерки на правителството. Това логично доведе и до оставката на кабинета, начело с премиера Жозе Сократеш, което пък постави крехкото икономическо състояние на страната на карта.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка