Защо жените имат нужда от добро бизнес образование

Защо жените имат нужда от добро бизнес образование

Защо жените имат нужда от добро бизнес образование

Последните новини, че Вирджиния Ромети ще стане първата жена изпълнителен директор на IBM предизвика подновяване на диалога за това какви последствия ще има назначаването на повече жени на отговорни постове.

 Ако искаме да ускорим темпото на професионален напредък сред нежната половина на човечеството, едно увеличение на дела на жените с MBA би осигурило равни условия в бизнеса в глобален мащаб. В държави като САЩ, Великобритания, Германия, Китай, Индия и Япония, процентът на изпълнителните директори от женски пол варира от 16% в САЩ, до по-малко 1% в Япония. Представителството на дамите във високите етажи на управление също е доста ниско. В момента, в САЩ има само 16 жени, които попадат в класацията на „Fortune 500“, въпреки равностойното си участие в професионалната реализация и високите научни степени, с които разполагат.

 Проучване показа, че има три ключови различия между жените и мъжете, които допринасят за неравенството между половете в бизнеса: заплащане, очаквания и доверие; и ментори и спонсори. Магистърската степен ще помогне на жените да се справят с тези три проблема като им предостави умения, увереност и пълномощията, за да бъдат успешни. Освен това тя ще им даде ключови прозрения за преговори относно заплащане и изграждането на силна мрежа от менторски и спонсорски взаимоотношения.

 Макар че не е необходимо да имате MBA, за да станете изпълнителен директор, 42% от участниците във “Fortune 100” притежават магистърска степен по бизнес администрация, финанси или икономика. Процентът на жените, записали магистърска степен по специалността (MBA) се е увеличил от 26 до 31 на сто според статистическите данни за САЩ и Европа.

 Възможно е да се постигне изравняване по пол на бизнес кадрите, но въпреки всичко остават някои пречки: разбирането на младите жени за бизнеса като кариера; липсата на достъп до ролята на женски бизнес модел, който да препоръчва специализирани училища за младите дами; неадекватното планиране по време на студентските години, когато нуждата от стаж, лидерски опит и висок резултат е най-голяма, за да се положат основите на една добра кариера.

 След колежа, жените на 20-годишна възраст са раздвоени между две ключови решения - за създаване на семейство и за преследването на кариера. По принцип нежният пол е по-склонен да остане край семейното огнище, жертвайки своите перспективи за кариерно развитие.

 Няколко неща могат да бъдат направени, които да повлияят на тези съдбоносни решения в избора на професионален житейски път: образованост и мотивация на жените за осъществяване на стажове и специалности; обучаване и предлагане на повече отговорности в студентските години; управление на собствени ресурси, което да им помогне в планирането на колежанското изживяване и по-добра подготовка за бъдещата кариера. Различни компании и организации могат да предложат финансови стимули в подкрепа на семейните дами, за да се преместят със семействата си на място, където да продължат своето развитие.

 Друг фактор, на който трябва да се обърне внимание е информираността на въздействието, което жените могат да направят за обществото, културата, околната среда и икономиката. Чрез своите умения и подчертани изследователски дейности те показват, че компаниите с повече жени във висшето ръководство постигат по-добри резултати в корпоративното и рисково управление.

 Елиза Елис Сангстър, изпълнителен директор на фондация „Форте“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ