Защо този швейцарски часовник струва $1,1 млн.

Защо този швейцарски часовник струва $1,1 млн.

Не е задължително ръчните часовници да са инкрустирани с диаманти или да са реликва от 17. век, за да струват над милион. Свидетелство за това е моделът Excalibur Quatour от 2013 г. на луксозния швейцарски производител Roger Dubuis, посочва Business Insider.

Часовникът е изработен за богати ценители и е мъжки. Въпреки че бе излязла от пазара в продължение на 20 години, марката Roger Dubuis остава прочута сред хората, които се интересуват от часовникарското майсторство, с качеството на часовниците си, както и с цените им, достигащи седемцифрени суми.

Escalibur Quatour е последна звезда на фирмата със силиконова каишка. Той струва 1,1 млн. долара. Защо?

На майсторите часовникари на Roger Dubuis в Швейцария са били необходими 2400 часа, за да го изработят, както и 7-годишно предшествало работата изследване, обясняват от компанията. Това прави Excalibur Quatour един от най-скъпите часовници в света.

Различното в него е, че технологията му се придвижва отвъд традиционната часовникарска сложност. Тук не се използва механизма „турбийон“, който подобрява точността за отмерване на времето и обикновено се прилага от много скъпите часовникарски брандове, които искат да се покажат с него като майстори в занаята. 

Вместо това е внедрена система с четири скоростни равновесни механизма, дело на дизайнера на Roger Dubuis Грегори Брутон. По-точно са използвани балансиращи колела с отскоци в секундата. Това по принцип не е ново за часовникарското производство, но различното в случая е, че в този часовник има не едно, а четири такива колела, всяко от които работи в тандем с безпрецедентна точност.

Всяко от колелата се измества под 45-градусов ъгъл в един и същи миг заедно с още едно от останалите три. Частите в часовника се движат толкова прецизно, че дори неутрализират въздействието на движенията на ръката на носещия го.

Освен това звукът на часовника също е уникален. Вместо класическото тиктакане, той по-скоро звучи като ръмженето на машина, заради преместването на всяко от четирите колела в него четири пъти в секундата, като две от тях се местят едновременно.

Часовникът е създаден от 590 части и има hi-tech функция за 40-часово спестяване на енергия, заради което компанията е кандидатствала за патент. Силиконът е използван в целия му корпус поради лекотата на този материал и издръжливостта му, по-голяма от тази на стоманата.

Само три такива часовника съществуват в света към днешна дата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ