Зелена звезда за хотели и ресторанти с еко меню

Зелена звезда за хотели и ресторанти с еко меню

Зелена звезда да присъства в категоризацията на туристическите обекти у нас, които предлагат български еко продукти и приготвени от тях традиционни ястия от българската национална кухня. Това е една от петте спешни мерки за развитието на туристическия бранш у нас, договорена на среща днес между отрасловия зам.-министър от МИЕ Бранимир Ботев с основните браншови организации в сектора.

Предложението за зелената звезда е на зам.-министър Ботев, който го аргументира така: „Чистите български продукти, зеленчуци, плодове, хляб от лимец, сирене, истинско кисело мляко, вино трябва да присъстват на колкото се може повече места. Само така ще подпомогнем обикновения български стопанин и малък фермер да продава екологично чистата си продукция от собствената си градина и ще направим достояние на туристите истинските ни продукти и българската домашна кухня.“

Участниците в срещата, продължила над 3 часа се разбраха още да се осигури разширено присъствие на индустрията в процеса на изготвяне и обсъждане на нормативните документи, регулиращи дейността й включително и в сферата на изготвянето на предмета и обхвата на обществените поръчки. Зам.-министър Ботев обеща да включи в комисиите по тръжната документация експерти излъчени от индустрията.

Браншовите организации поискаха да бъде създаден и център за анализи и планиране в туризма на основата на публично-частно партньорство между индустрията и Министерство на икономиката и енергетиката. Туристическата индустрия има нужда от специализирана информация в реално време, а не остаряла и често противоречива статистика за минал период, мотивира предложението, представителят на АБТТА, Владимир Панталеев.

Представители на индустрията, експерти от правителството и научни работници започват също така спешно да пишат проект на дългосрочна стратегия за устойчиво развитие на туризма в България за периода 2014 – 2030 г. Беше решено браншовите организации да представят своите виждания и предложения за развитието на туризма до 25 август. Крайния вариант на стратегията трябва да бъде приет от Националния съвет по туризма до края на септември тази година.

Петата, набелязана на срещата мярка, е водещи български университети, научни институти и научни работници да бъдат трайно привлечени в изготвянето на стратегията и анализите, свързани с туристическата индустрия. От тях ще се очаква и генериране на нови идеи за сектора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ