Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кабинетът прие още 89 мерки за намаляване на регулаторната тежест
Правителството прие втори пакет от мерки за намаляване на регулаторната тежест. Той съдържа 89 мерки и включва премахване на регулаторни режими, намаляване на броя на изискуемите документи, намаляване на размера на такси, съкращаване на сроковете за предоставяне на услуги, разширяване на възможностите за подаване на документи по електронен път и др.
Ефектът от реализацията му се изразява в отпадане или преминаване в регистрационни на 12 режима, намаляване на сроковете по 14 режима, намаляване на таксите по девет режима, намаляване на документите по 34 режима, разширяване на каналите за достъп до услугата на пет режима, намаляване на задълженията за информиране по седем режима и опростяване на процедурите по 14 режима.
Сред предложените мерки е въвеждането на възможност дипломите за завършена степен на образование да се издават и на чужд език. Предвижда се също разрешенията за осъществяване на противопожарно обезопасяване, пожарогасителна и спасителна дейност и експлоатация на противопожарни уреди и съоръжения да станат безсрочни, а не както са сега – да се издават за срок от пет години, което води и до заплащане на такси.
Предлага се също въвеждане на европейската практика покупко-продажбата на превозни средства да става без нотариална заверка, замяна на действащия съгласувателен режим за дарение на лекарствени продукти с уведомителен, служебно събиране на информация при промяна в обстоятелствата на регистрирани лечебни заведения за извънболнична помощ и хосписи, при издаване на свидетелство за регистрация на земеделска и горска техника и др.
Правителството възложи на отговорните министри в двумесечен срок да изготвят и внесат в Министерския съвет проекти за изменение на съответните закони и подзаконови нормативни актове и да разработят и издадат актовете, които са от тяхната компетентност.
Първият пакет от 24 мерки за намаляване на регулаторната тежест беше приет от Министерския съвет в началото на август. Той съдържаше две групи мерки – първата включваше инициативи, предложени от неправителствени, браншови и работодателски организации, а втората – действия, с които се създават предпоставки за въвеждане на комплексно административно обслужване в конкретни администрации – Българската агенция по безопасността на храните, Изпълнителна агенция „Морска администрация” и в общините.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.