КЗК призова да се промени данъчен казус, ощетяващ туроператорите

Manager News

Комисията за защита на конкуренцията се произнесе в защита на туроператорските агенции по проточилия се почти две спорен казус по текст от Закона за данък върху добавената. стойност (ЗДДС).

Накратко, проблемът се появи вследствие на промени в ЗДДС, влезли в сила от 1 януари 2012 г., които на практика създадоха различни данъчни условия за туроператорите от една страна и хотелиерите от друга, при  продажба на туристически услуги  на корпоративни клиенти

През 2011 г. данъчната ставка за данък добавена стойност, начислявана от хотелиерите при нощувка, бе определена на 9%.  Туристическите агенции обаче, продаващи същата услуга, трябва да фактурират на клиентите си нулева ставка или ставка 20%, когато стойността на нощувката е с по-малък дял от останалите услуги, включени в туристическата услуга. Когато агенцията издава фактура с нулева ставка за хотелско настаняване, клиентът не ползва данъчен кредит и не може да получи обратно данъка върху добавената стойност, който се съдържа в цената. При закупуване на същата услуга директно от хотелиер обаче, той получава фактура по редуцирана ставка и съответно, право на данъчен кредит. Създадените чрез законовите промени условия на неравнопоставеност водят в крайна сметка да ощетяване на туристическите агенции, тъй като корпоративните клиенти избягват да работят с туроператори, обясниха от туроператорската фирма „Сън Сприй Холидейз”. Собственикът на фирмата Мария Григорова-Костова е сезирала КЗК за  казуса. Тя предлага да се добави нов член в ЗДДС който да регулира сегашното неравнопоставено положение в бранша като позволи на туроператорите също да имат право да фактурират с 9% ДДС хотелското настаняване на корпоративни клиенти.

Антимонополната комисия излезе със становище, в което призова компетентните държавни органи да направят преглед на действащите разпоредби и да анализират възможностите за коригирането им при осигуряване на пълно съответствие на националните норми с тези на европейското право.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ