Китайският премиер с "капиталистически" план за развитие на пазарна икономика

Китайският премиер с капиталистически план за развитие на пазарна икономика

„Пазарът е създател на социалното богатство и извор на самоподдържащото се икономическо развитие”, заяви в реч пред партийци китайският премиер Ли Къцян. За словото му, разкриващо част от икономическите приоритети на Китай, съобщават кореспонденти на „Ню Йорк Таймс”.

По думите на Къцян китайската комунистическа партия по-активно ще овладее пазарните сили и ще окуражи частните чуждестранни инвестиции в китайските индустрии.

Речта му се разглежда като безпрецедентна защита на капитализма в азиатската държава. В блога си икономистът, носител на Нобелова награда Гари Бекър пише в заглавие, че речта на Къцян е „забележително признание” за предимствата на западния икономически модел.

Китайският премиер е заявил, че страната му „ще стимулира ефективното навлизане на частен капитал във финансовия й сектор, енергетиката, железопътната индустрия, телекомуникациите и други сфери”. Освен това е казал, че китайската партия иска да предприеме стъпки, с които да позволи на пазарните сили да определят банковите лихвени нива на финансовите й институции.

Анализатори твърдят, че речта на Къцян е отговор на тревогите на китайските лидери, породени от по-дългото от очакваното забавяне на темпото на ръководената от тях мегаикономика. Китайският производствен индекс се сви за първи път от седем месеца миналата седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ