Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кога в спора се ражда истината
Може би сте били свидетели на това: двама мениджъри в една компания се борят за надмощие. Конфликтът застига и долните етажи на фирмата, като служителите се разделят на две групи, подкрепящи преките си началници. Този сценарий представлява особено разрушителен модел на конфликт, казва Майкъл Фейнер, професор в Колумбийския университет за Harvard Business Review
В други нездрави форми на конфликт служителите действат в услуга на шефа си и саботират професионалната репутация на фирмата, грижейки се за собственото си кариерно развитие.
Каквато и форма на конфликт да има, тя винаги води до едно и също: отвлича вниманието на хората от действителните им задачи и насочва вниманието и енергията им към конфликта. Но не всички конфликти са разрушителни. Състезанията за лична изгода са нездравословни, но конфликтите за идеи са добри.
Всъщност Фейнър насърчава квалифицираните ръководители целенасочено да обсъждат, спорят и водят дискусии по различни идеи, въпроси и важни решения. Колкото по-висок дял имат ключовите решения в компанията, толкова по-важно е да се стимулира този здравословен вид конфликти. Битките за идеи, казва Фейнер: ще доведат до творчеството, иновации и на положителна промяна чрез изстискване на най-добрите идеи от ума на всеки участник в конфликта.
Най-ефективните мениджъри знаят как да сведат до минимум лошите конфликти, докато култивират резултатните. Това балансиране започва с разработването на нов начин на мислене по отношение на конфликтите.
Насърчете страните открито да обсъдят различията и да стигнат до съвместно решение. Започнете разговор, като признаете, че страните имат различни гледни точки. След това поискайте водещите на дискусията да оценят обективно фактите.
Изяснете вредата, която причинява конфликта. Различията създават гражданска война в компанията. Как да се разреши този спор, за доброто на всеки участник в спора и за доброто на организацията? Този вариант изисква време, но той не води до най-трайните резултати.
Насърчете една от страните да се оттегли в името на мира. Ключът към здравословните конфликти е енергичният обмен на идеи. Окуражете страните да говорят открито по проблема и заедно да определят решение.
Фейнер предлага и метод, чрез който да отклоните вниманието на двете страни от проблема като ги ангажирате с други проекти. Най-важно е лидерът да отправи ясно послание до двете страни, така че да бъде разбран: „Искам идеи, не искам спорът да внася предизвикателства." Взаимодействието осигурява идеи и основа за новаторство и творческо мислене.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.