Кога напускаме работа

Кога напускаме работа

Кариерите са различни, трудовите пазари също. Хората избират служебното място заради съчетание от обстоятелства, характер и мечти. Има обаче няколко основни и универсални причини, заради които служителите по целия свят се отказват от работното си място.

Сюзън М. Хийтфийлд разказва в електронното издание HummanResources кои според нея са 10-те най-често срещани ситуации, които мотивират един служител да напусне работата си. Списъкът на авторката е подреден така:

    - Когато бизнесът се движи по спирала надолу, губейки клиенти и пари. В тази ситуация се разпространяват слухове, че той ще се провали, заради фалит или провал в управлението. Тогава възниква паника сред служителите. Особено ако шефовете не ги информират какъв реално е проблемът на фирмата. 

    - Когато връзката с мениджъра е нарушена безвъзвратно. С други думи при конфликст с шефа, който изглежда неразрешим и създава силно и трайно чувство на гняв и неудовлетвореност в подчинения. 

    - В случай, че житейската ситуация на човека се е променила. Например когато се е оженил или очаква бебе, а заплатата му не е достатъчна да издържа семейство. Тогава промяната е в името на семейството.

    - Ако личните ценности са в противоречие с корпоративната култура. Когато е установена определена работна йерархия, а служителят не може да преодолее това да бъде ръководен от толкова много шефове на по-горните нива. Или в случай, че той държи на правилната социална политика спрямо останалите като осигуряването на място за паркиране и еднакви социални придобивки, а тези блага се разпределят неравномерно.

    - Когато човекът е престанал да се забавлява с работата и е отегчен от нея ужасно. Тези случаи са грешка на мениджмънта, който не развива кадрите, като ги предизвиква с нови, различни и по-сложни задачи.

    - При морален казус. Когато се е наложило служителят да се отнесе несправедливо спрямо клиент или да го заблуждава. И още: При кражба на идея или информация от конкуренцията. Това също е силен движещ мотив за оставка.

    - Ако е имало ситуация, в която той се е държал по начин, смятан за силно неприемлив на работното място и така е предизвикал разочарование. Например, ако се е провалил във важна задача или ако не е оправдал CV-то си. Както и когато не може да се впише в корпоративния климат и не успява да общува добре с колегите.

    - При продължителен неуспех в работата в екип.

    - Заради високо ниво на стрес, който директно влияе негативно върху физическото и психическо здраве и отношенията с близките.

    - Не на последно място: Когато няма визия за личното развитие. Чувството за застой, идеята, че липсва перспектива за по-нататъшно професионално развитие също са сред универсалните причини хората да напускат работа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ