Кого слушат инвеститорите?

Кого слушат инвеститорите?

Представете си, че се готвите за бизнес посещение в друга държава и дори да инвестирате в нея. Откъде можете да намерите достоверна и пълна  информация за нейната икономика? Може би част от продукцията ви се продава там и желаете да следите каква е конюнктурата. Може би имате среща с контрагенти от други страни и искате да сте информирани за техните икономики. Със следващите редове ще фокусирам вниманието ви върху няколко източника, които ще ви бъдат полезни в такава ситуация. Освен това са безплатни и достъпни по интернет.

Бизнес среда и регулации

Най-пълният източник на такава информация е базата данни DoingBusiness,поддържана от Световната банка (и стартирана от Симеон Дянков). Всяка година банката публикува рейтинги на държавите по десет индикатора, включително за това колко е лесно да се стартира бизнес или да се регистрира недвижимо имущество, дали се прилага законът и други. Различните числа са обобщени в един индикатор, който се нарича Ease of doingbusinessesи дава обща оценка за бизнес средата. Данните се набират от въпросници, попълнени от представители на обществения и частния сектор във всяка от 183-те включени държави. Методологията на набиране на данни е еднаква в различните държави, което дава възможност да се правят сравнения. Наред с рейтингите се предоставя и доста информация за различните процедури за стартиране и управление на бизнес, както и връзки към важни правни документи. За някои държави тази информация се събира и предоставя и на ниво град. Наскоро Световната банка започна да публикува и рейтинги със специална насоченост към чуждестранните инвеститори в т. нар. InvestingAcrossCountries – база данни, която покрива въпроси като това как се стартира нов бизнес от чужденец, как се уреждат търговските диспути и други. Наред с тези данни бих препоръчал анализите на Американското министерство на външните работи. Всяка година посолства на САЩ пишат обстойни доклади за икономиките на държавите, където са позиционирани. Целта на докладите е да предоставят информация на американски фирми, които имат интерес да правят бизнес в чужбина. Докладите са обемисти и подробни и дават много информация.

Икономически прогнози

Има множество агенции, които правят прогнози, но бих препоръчал преди всичко доклада World Economic Outlook, публикуван от Международния валутен фонд. Изготвя се два пъти годишно и дава обзор на тенденциите в световната икономика,  не само по региони, но дори и в отделните държави. И това не е всичко - важни новини и промени в прогнозите се публикуват и в кратки издания между двата годишни доклада. Да прави мониторинг на световната икономика е една от основните задачи на МВФ и той го прави от над 50 години. Никоя друга организация няма същия наличен състав от икономисти и достъп до данни. Това, разбира се, не означава, че прогнозите са верни тъй като икономическото прогнозиране далеч не е точна наука. Все пак те са поне толкова добри, колкото и на други източници.

Ако искате да видите и други източници, прегледайте Economic Outlook, издание на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD). Това е организация на сравнително по-големите и богати държави, една от целите на които е да прави икономически обзори и прогнози. Ако ви интересуват по-конкретно държавите от Европейския съюз, тогава може да се информирате от EconomicForecast of theEuropeanCommission.  Тези доклади се публикуват два пъти в годината и съдържат подробен коментар и прогноза за всяка страна членка.  Има и много платени източници на прогнози. От тях бих препоръчал докладите на EconomistIntelligenceUnit, които са част от издателската група на списанието TheEconomist. Безплатна регистрация на техния сайт ви дава достъп до краткосрочна и дългосрочна прогноза за близо 200 държави, както и малко коментар. Срещу абонаментна такса получавате пълен достъп до обстойна информация за отделните държави.

Кредитни рейтинги

Трите основни рейтингови агенции са Moody’s, Standard andPoor’s, andFitch. Всяка от тях публикува стотици рейтинги на фирми, банки и държавни институции, но това, което се дискутира най-често в медиите, са т. нар. sovereigncreditratings. Тези рейтинги са преценка за риска при даване на заем на централната власт на дадена държава. Рейтингите са два типа: за заеми (облигации) в местна валута и в чуждестранна валута. Освен тях агенциите публикуват и outlook. Тези изследвания са индикация накъде най-вероятно ще се развиват нещата - към подобряване или влошаване на рейтинга.

Имайте предвид, че кредитните рейтинги не са индикатор за бизнес климата в една държава. Те само показват дали отпускането на кредит носи риск. Например, рискът може да е сравнително малък в страна с нисък държавен дълг, въпреки че икономиката й не работи добре. Освен това рейтинговите агенции не са демонстрирали голяма точност през годините. Например, те не ни предупредиха за настоящата финансова криза. Въпреки това преглед на кредит рейтингите е полезно упражнение при сглобяването на общия пъзел за това какво се случва в една икономика.

Корупция, върховенство на закона и качеството на администрацията

Има няколко източника на информация за административните пречки пред чуждестранните и местните инвеститори. Най-известният е CorruptionPerceptionsIndex на Transparency International. Индексът е компилация от допитвания, проведени във всяка държава за впечатленията от нивото на корупция. Методологията на изграждане на индекса е унифицирана за различните държави, което го прави сравним между държавите и във времето. Разбира се, имайте  предвид, че индексите отразяват мненията на хора, които може и да не са напълно обективни, но няма заместител на тези данни понеже обективни данни за корупция не съществуват.  Други два полезни източници на информация са Worldwide GovernanceIndicators на Световната банка и докладите Freedominthe Worldна организацията Freedom House. Те ще ви помогнат да добиете представа за това дали администрацията работи добре, дали се спазва закона и дали политическата и гражданска среда на дадена държава функционира добре. 

Икономически данни за дългосрочни прогнози

Човек може да научи много за една икономика, гледайки основните икономически индикатори за период от 10-20 години и сравнявайки с други държави. Структурата на повечето икономики не се променя много във времето и миналото е добър индикатор за това какво ще се случва в бъдещето. Може да се види дали икономиката периодично минава през големи кризи; дали традиционно има висока безработица и нисък растеж; дали е ориентирана към износ; как се влияе от другите държави в региона и др. Предимството на това да се гледа по-далеч в миналото е това, че може да се добие представа за бъдещето години напред. Официалните прогнози за икономиката са обикновено за следващата 1-2 години, но една инвестиция има много по-дълъг времеви хоризонт. Затова оставям на вас да се поразровите в тези източници и да придобиете представа за икономиката, която ви интересува. Само ще отбележа, че България присъства във всеки от докладите и рейтингите, описани горе (с изключение на докладите на OECD), така че дори и да не ви интересува друга държава можете да следите от външни и максимално обективни източници какво се случва у нас.

Невен Вълев, списание „Мениджър”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ