Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кои закони пречат на бизнеса у нас
Законите за обществените поръчки, за устройството на територията, за здравословните и безопасни условия на труд, за акцизите и за облагане на доходите на физическите лица възпрепятстват развитието на бизнеса у нас. Така смятат повечето предприемачи и висши мениджъри според проучване на НЦИОМ, обхванало 580 фирми в цялата страна. То е посветено на състоянието на бизнеса у нас и е било проведено между 14 май и 15 юни.
Като примери за добре работещи закони в подкрепа на бизнеса анкетираните посочват Търговския закон, законите за ДДС, за корпоративното подоходно облагане, за чуждестранните инвестиции, за малките и средните предприятия.
По отношение на акцента на проучването – състоянието на бизнеса резултатите очертават доста песимистична картина:
- Строителството, транспортът, леката промишленост, услугите и търговията продължават да търпят големи загуби. Три пъти са намелели фирмите в тези сфери, които отбелязват ръст.
- Ръководителите на 1/3 от фирмите, определят състоянието им като изключително лошо.
- Оосновното последствие от икономическата криза за бизнеса остава намаляването на обема на производството или продажбите на фирмите. Междуфирмената задлъжнялост е вторият проблем.
- Увеличава се делът на песимистично настроените представители на бизнеса за края на кризата. В сравнение с 2009 г., днес мениджърите, според които кризата ще продължи над две години, са осем пъти повече, сочи проучването.
От изследването става ясно още, че представителите на бизнеса одобряват част от антикризисните мерки на правителството, като ги преценяват от гледна точка на собственото си състояния. От пакета с мерки, с най-голямо неодобрение са предложенията за увеличаване на ДДС, възрастта за пенсиониране и вдигането на здравните вноски.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.