Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кои ще са големите губещи от евентуалния Brexit
Кои икономики ще загубят най-много, ако на 23 юни британците гласуват за излизане от ЕС. Рейтинговата агенция Standard and Poor's (S&P's) публикува вчера „индекс на уязвимостта“, който оценява ефекта от евентуален Brexit върху 20 европейски страни и Канада.
Най-тежко засегната ще е Ирландия, следвана от Малта и Люксембург. После се нареждат Кипър и Швейцария. Франция е десета, Германия – единайста, България не влиза в тези сметки. Най-слабо засегната ще е Австрия.
S&P's включва 4 критерия в индекса на уязвимост: миграционно въздействие, финансово въздействие, въздействие върху преките чуждестранни инвестиции и въздействие върху износа.
Ирландия очаквано би била най-засегната заради историческата си свързаност с Великобритания, която дели 499-километрова сухопътна граница със Северна Ирландия. Нейният индекс на уязвимост е 3,5 при среден показател 0,8.
Без да се надценяват последиците върху миграционните потоци, остава фактът, че британците, живеещи в Ирландия и ирландците, живеещи във Великобритания са 17% от ирландското население, коментира рейтиновата агенция. В същото време S&P's отбелязва, че Дъблин би могъл да привлече чуждите инвестиции, бягащи от Великобритания, ако излезе от ЕС.
Уязвимостта на Малта и Кипър пък е свързана с факта, че двете държави са исторически финансово свързани с Ситито.
Кипър посреща хиляди английски пенсионери всяка година. От друга страна кипърските мигранти във Великобритания изпращат годишно в родината си сума, равна на 0,6% от кипърския БВП.
Според данните на S&P's финансовите вземания на Люксембург в Ситито са еквивалентни на 73% от БВП. Френските авоари във Великобритания се изчисляват на 10% от БВП - макар и значителна, тази зависимост е по-малка, отколкото в случаите на Швейцария, Испания и Швеция.
„Индексът не отразява потенциалните политически и борсови трусове“, отбелязва рейтинговата агенция. Класацията й позволява да се оцени степента на зависимост на страните по отношение на Великобритания. Със сигурност колебанията във външния баланс или валутата на петата по големина световна икономика не може да не се отразят върху световните й партньори и кредитори, е заключението на S&P's.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.