Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кратък речник на финансовия жаргон
Сигурни сме, че сте на „ти” с икономическите термини. Но понякога се случва човек да забрави какво точно означава дадено определение и то точно в момента, когато се сбълска с него. За бързи справки ви предлагаме кратък тълковен речник с най-оборотните финансови и икономически терминиа, съставен от „Таймс”
А/ Амортизация – намаляване на цената на даден актив (материален или нематериален), заради износване или изхабяване.
Б/ Бартер – размяна на стоки между две страни, без посредничеството на валута.
Bear (мечка) – английски термин в пазара на акции, койтоописва гледна точка към икономическата перспектива. Определението „А bearish man” се отнася за човек с консервативно и предпазливо поведение. Мечешките времена (bearish times) са трудни времена на борсата.
Бета коефициент – бета представлява мярка за риск на волатилността (колебливостта) на даден фонд във времето спрямо пазарен индекс. Коефициентът също бива наричан и мярка за систематичния риск (риск, който не може да се управлява или елиминира.) Този показател обикновено се изчислява за последните 6 месеца.
Bull (бик) – обратното на мечката (bear). Биковият пазар е силен, агресивен и оптимистичен. Да сте бик (bullish) в лондондкото сити е нещо хубаво. Като цяло това значи, че сте оптимист за икономическата перспектива.
Г/ Гиъринг (ливъридж) – показател за задлъжнялост. Съотношението между пасивите и собствения капитал на една компания, изразено в проценти. Когато този показател е с висока стойност, това означава че компанията има високо ниво на кредитиране в сравнение със собствения си акционерен капитал.
Годишен Процент на Разходите (ГПР) – показател, който изразява реалната цена на кредита. Той включва договорената лихва по кредита и дължимите към банката такси и комисиони.
Д/ Данъкът добавена стойност (ДДС), който е най-важният източник на приходи в държавата, има различно име в някои държави. В Австралия, Канада, Нова Зеландия и Сингапур той се нарича данък върху стоките и услугите (goods and service tx – GST). В Германия и Австрия – данък върху оборота (Umsatzteuer), а в Япония – данък върху потреблението (consumption tax).
Е/ Екс дивидент акция – тя се търгува при положение, че обявеният, но още неизплатен дивидент принадлежи на продавача, а не на купувача на акцията. Акциите се търгуват с екс-дивидент условие при положение, че е настъпила или отминала екс-дивидент дата.
М/ Марж – банков излишък, разлика между цената, на която е купено нещо и цената, на която е продадено.
Морално изхабяване – демодиране на продукт, вследствие на развитието на технологиите
Н/ Нетна стойност на активите (НСА) – стойността на всички активи на дружеството, минус неговите задължения към определена дата.
Номинал – Номинална или основна стойност (за разлика от пазарната стойност), посочена върху акция, облигация, полица, купон, банкнота или друг финансов инструмент.
П/ Преференции – освен предпочитанията, свързани с кафето или чая, тази дума обозначава и нещо важно в икономиката. Преференциален е този дял, който плаща фиксирана лихва. Както застраховките, той е преференциален само в лоши времена. При него рискът е по-малък от при номиналния дял, защото ако компанията „изгърми”, притежателите му ще са първите на опашката за изплащане на компенсации.
С/ Стагфлация – икономически период на висока инфлация, нисък растеж, разширяваща се безработица и рецесия. Думата идва от съчетанието на стагнация и инфлация.
Ф/ Future (бъдеще) – buying a future (купуването на бъдеще) в британския финансов жаргон означава създаването на контакт, с цел да се закупят активи, авоари или имот в определено време на бъдеща цена. В него има елемент на залагане, защото никой не може да каже със сигурност каква ще е бъдещата цена.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.