Леко подобрение на финансовото състояние, отчитат потребители

Леко подобрение на финансовото състояние, отчитат потребители

През април 2012 г. общият показател „доверие на потребителите” запазва януарското си равнище. Според оценките на потребителите има известна положителна промяна във финансовото състояние на техните домакинства през последните дванадесет месеца. Очакванията на живеещите в градовете са тя да продължи и през следващите дванадесет месеца за разлика от населението в селата, което е малко по-песимистично настроено в сравнение с три месеца по-рано. Това показват анкетите за наблюдение на потребителите на Националния статистически институт (НСИ).

Общата оценка за бюджета на домакинствата се повишава с 1 пункт спрямо януари 2012 г., като подобряването на семейните финанси в сравнение с три месеца назад в по-голяма степен засяга селското население (6,5 пункта увеличение на балансовия показател).

Мненията на потребителите относно развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията за следващите дванадесет месеца, са леко влошени спрямо предходното наблюдение.

По-неблагоприятни в сравнение с януари са и оценките за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца, като инфлационните очаквания се запазват и за следващите дванадесет месеца (увеличение на балансовия показател с 3,6 пункта).

По отношение на безработицата преобладават предвижданията, че ще има съкращаване на персонал и през следващите месеци, но с по-умерено темпо (понижение на балансовия показател с 3,1 пункта) в сравнение с изразените мнения през януари 2012 г.

Последната анкета отчита леко подобрение на общата оценка на настоящата ситуация да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба. Същевременно обаче потребителите продължават да регистрират отрицателната си нагласа по отношение на извършването на разходи за „покупка на кола” и за „покупка или построяване на жилище (вила)” през следващите дванадесет месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ