Майкъл Лий: Успехът ще е на тези, които се научат да мислят в перспектива

Майкъл Лий: Успехът ще е на тези, които се научат да мислят в перспектива

Изхвърлете кристалната топка за гадаене - ако искате да бъдете добър инвеститор, се погрижите да мислите напредничаво, както прави Уорън Бъфет, казва футуристът Майкъл Лий за CNBC.

Ние просто трябва да се научим да мислим в дългосрочен план и с поглед в бъдещето, обяснява той.

"Промените вече се случват толкова бързо, че сегашните ни познания няма да са актуални утре", казва Лий. "Хората трябва да мислят в дългосрочен план. Добър пример за това е Уорън Бъфет. Той е много успешен като инвеститор, защото мисли като футурист. Бъфет наблюдава циклите на фондовите борси в дългосрочна перспектива. Той забелязва човешките нужди ", добавя Лий.

"Бих искал купя бизнес, за който може да се предскаже как ще изглежда след 10 до 15 години напред", казва Лий, отново позовавайки се на портфейла на Berkshire Hathaway. "Например най-голямата инвестиция на Бъфет е в Coca-Cola. Хората ще я пият и в следващите 100 години, така че ние като инвеститори трябва да разгледаме основните човешки нужди, желания и искания. Много от инвестиционния портфейл на Бъфет се основава на храни, напитки и други неща, които няма да изчезнат в скоро време", добави той.

Лий, който е и основател и председател на World Future Society за Южна Африка заявява, че е важно да се придържаме и към науката в погледа си към бъдещето. Той посочва пророчески предсказания за бъдещето, които са били направени от философи, математици и социални учени от Френската революция до наши дни. „Разчитайки на законите на природата и законите на историята и интегрирайки възможно повече знания, които обществото притежава, ще сме в състояние да разпознаем процеси, които ще завършат в бъдеще. Важно е да гледаме научно за бъдещето, научно за икономиката, научният метод е най-великият инструмент, изобретен някога от човешката раса", казва Лий.

"Ако искаме да предвиждаме социално-икономическите кризи, пред които сме изправени, ние трябва да гледаме научно. Стойностите на науката са дисциплина, обективност и факти", добавя той.

Позовавайки се на прогнози, направени от американския геофизик М. Кинг Хуберт, който през 1956 г. прогнозира пикът в производството на петрола и последвалия спад Лий казва, че това е пример за това как политиците не трябва да гледат краткосрочно докато са на власт. "Върхът Хуберт", както вече е известен се случва, когато производството на петрол достига 10 200 000 барела на ден през 1970 г., а по-късно намалява до 5,822 милиона барела на ден през 2000 година. Лий казва, че политиците трябва да мислят в дългосрочен план за енергийните алтернативи.

"Вземете, например, борбата с изменението на климата, това е нещо, за което всички политици могат да се споразумеят. Енергийните политики са от решаващо значение за бъдещето на нашия свят и ние се движим от епоха, доминирана от изкопаеми горива към по-възобновяеми енергийни източници. Тъй като цикълът в производството на петрол започва да достига своя връх трябва да излезем с алтернативи за предотвратяване на забавянето на икономическия растеж. Всички системи се задвижват от енергия, ако не разполагаме с енергия за задвижването на тези системи те ще се забавят и ще спрат“, казва Лий.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ