Марио Драги: Еврозоната не беше създадена с идеята за постоянни длъжници

Марио Драги: Еврозоната не беше създадена с идеята за постоянни длъжници

Марио Драги: Еврозоната не беше създадена с идеята за постоянни длъжници

Да се ускорят процесите на икономическа и финансова интеграция между европейските страни, за да се постигне стабилност в Еврозоната срещу бъдещи шокове – такъв призив отправи президентът на Европейската централна банка Марио Драги в изказване по време на деловата вечеря Growing out of the Crisis – Challenges for Europe". Тя бе организирана в рамките на първия ден от конференцията Sueddeutsche Finance Day, която се провежда във Франкфурт на Майн.

„Еврозоната не е била създавана с идеята за постоянни кредитори и длъжници, а с очакването, че отделните страни ще могат да се справят самостоятелно, без постоянна подкрепа от другите”, заявява Драги. „Но, вместо това, ние сме свидетели как всеки път, когато в някоя част на Еврозоната възникне сериозен шок, се надига въпросът колко дълго може да просъществува монетарният съюз”, посочи той. Ето какво още казва Драги в речта си:

„Аз съм убеден, че ни е необходима много по-ускорена конвергенция, така че да се повиши стабилността на монетарния блок, за да може икономиката на всяка страна да отговаря на най-високите стандарти за конкурентоспособност, заетост и ръст. Трябва да се отдалечим от системата, в която законите и правилата са създадени за провеждане на национални икономически политики. Започнахме със създаване на единен пазар, единна валута и единна монетарна политика. Вече имаме и общ контролно-надзорен орган, а скоро ще имаме и единен пазар на капитали. Въпреки това, трябва да положим още повече усилия, за да отстраним всички възможни съмнения относно функционирането и стабилността на Еврозоната в бъдеще. Длъжни сме да ускорим икономическата и институционалната конвергенция. Мисля, че ни е нужен „квантов” скок в институционалното сближаване".

На практика, по този начин Драги призова да се ускорят процесите за предаване на пълномощията от правителствата на отделните страни във валутния съюз в полза на наднационалните, общоевропейски структури. Такава концентрация на власт, по мнението на Драги, ще позволи да се разсеят съмненията в светлото бъдеще на Еврозоната.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ