МВФ: Гърция постига напредък

МВФ: Гърция постига напредък

Гърция постига напредък в разрешаването на дълбоко вкоренените си проблеми, се казва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ). В документа се посочва, че недостатъчните структурни реформи са довели до дълбоката рецесия и неравното разпределение на тежестта от промените.

В поредния си доклад от фонда посочват, че страната е постигнала „изключителен“ напредък в понижаването на бюджетния си дефицит от 2010 г. досега. „Напредъкът при фискалния баланс е изключителен при всякакви сравнения на международно ниво. Гърция е осъществила и значителен пробив в изоставането си по отношение на конкурентоспособността“, пише в документа.

От МВФ посочват, че най-голямото предизвикателство пред Атина е намирането на начин икономиката да се върне отново към растеж след годините на рецесия, предаде „Франс прес”.

Фондът предупреждава, че е направено твърде малко по въпроса с укриването на данъци в страната, пълна с лица с частен бизнес, които не плащат справедлив дял данъци, което се отразява на работещите в публичния сектор.

В началото на годината гръцките власти потърсиха помощ от европейските си партньори относно събирането на данъци и данъчните измами в страната.  На помощ в южната ни съседка бяха изпратени данъчни експерти от Испания, Франция, Холандия, Швеция и Белгия в битката за реорганизиране на механизма за събиране на данъци в страната.

В края на миналата година Европейската комисия заяви, че Гърция губи 5% от БВП годишно заради данъчни измами. Според експерти сивата икономика в страната е представлявала над една четвърт от БВП през 2011 г. - най-високото ниво в ЕС. Анализи на ЕК показват, че от 53-те млрд. евро данъци, които се дължат на държавата, 15-20% биха могли да бъдат събрани, ако се приложат мерки за подобряване на прозрачността и обмяната на информация.

В края на миналата година ЕС разкритикува Атина, че не прави достатъчно, за да намали дължимите данъци. Експертна група на съюза заяви, че Гърция е направила само 88 одита на големи данъкоплатци - доста под целевите 300 за 2012 година, както и 467 на много богати лица, значително по-малко от заложените 1300. 

В новия доклад на МВФ е записано още, че Гърция трябва да избегне мерките за икономии, които непропорционално силно се отразяват на пенсионерите и на работещите, като условие за получаването на следващия кредитен транш.

От 2010 г. Европейският съюз и Международният валутен фонд са превели общо 240 млрд. евро в спасителните заеми за Гърция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ