Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Мениджмънт на "какво и защо" или изкуството да делегираме
Знаем, делегирането е истинско изкуство в мениджмънта. Едва ли не по това как разпределяте задачите и отговорностите сред подчинените си се определя какъв ръководител сте.
Но това не е цялата истина за делегирането. То си има и друга страна, не толкова приятна. Защото много често (всъщност много по-често, отколкото предварително очаквате), нещата, които сте поверили а служителите си не се изпълняват така, както вие искате.
Защо се получава така? Няма един или няколко общи отговора, които да важат за всички хора, компании и ситуации. Има написани цял вагон книги за делегирането, но животът пак може да ви изненада. Ситуациите са уникални, но с времето ще постигнете по-голяма успеваемост.
Според Harvard Business Review има две опорни точки при делегирането, които списанието нарича "мениджмънт на какво и защо". Вашите хора не могат да се справят ефективно, ако не разберат ясно какво се очаква от тях.И ако не знаят защо задачата е важна за организацията, но и за тях самите.
Различни проучвания показват, че хората са по-мотивирани, когато разбират причините за нещата. Няма как да очакваме бляскаво изпълнение, ако те не вярват, че са се захванали с наистина важна задача, ако нейният смисъл не даде смисъл на всекидневието им. Ясно е, че делегирайки вие трябва да създавате вълна на ентусиазъм у хората, на които сте се доверили.
Делегирането се учи. От книгите, но най-вече от практиката. "Мениджър" съвместно с Harvard издаде специален наръчник "Изкуството да делегираме". Можете да си го поръчате на нашия електронен магазин или в редакцията.
След като усвоите всичко по темата само остава да решите как да използвате освободилото ви се време, след като сте делегирали задачите. Всъщност отговорът не е никак труден - пак ще работите. Но на по-друго ниво - на нивото на лидера. Т.е. на високите етажи, където са визията и идеите за бъдещето.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.