Мениджъри съветват Обама как да увеличи работните места

Мениджъри съветват Обама как да увеличи работните места

Американският президент Барак Обама може да създаде милиони работни места чрез привличане на повече чужди капитали към САЩ, помагайки на предприемачите, заявиха бизнес лидери от Съвета по заетостта, цитирани от „Ройтерс“. 

В доклад на съветът, създаден през февруари, който включва изпълнителните директори на Facebook, Eastman Kodak, DuPontGE, Intel, Boeing и други компании изразиха предложенията си към президента за това как Америка да постигне растеж и да разкрие повече работни места.

Мениджърите подкрепиха предложенията на Белия дом да се подобри инфраструктурата като летища, жп линии и електропреносните мрежи и да се разширят мрежите за широколентов интернет като начин за насърчаване на наемането на нови хора и скоростно отбелязване на растеж. 

"Ако Вашингтон може да се споразумее за нещо, то трябва да бъде това - и то трябва да бъде сега", казват съветниците на президента по заетостта и конкурентоспособността в доклада, който ще бъде представен на Обама по време на среща в Питсбърг днес. 

Главният изпълнителен директор на GE Джефри Иммелт, който също е председател на надпартийната консултативна комисия изреди дълъг списък от предложения - които включват рационализиране на одобряването на лекарства, намаляване на разходите за първични публични предлагания, както и подобряване на контрола на въздушния трафик, които могат да имат голямо значение взети заедно.

"Това, което ние искаме да предложим на президента е много широк набор от идеи, които могат да помогнат повече на икономиката“, заяви той. Обама, който е изправен пред трудни проблеми като високата безработица и хората,  уплашени от нова рецесия, предложи план за създаване на работни места на Конгреса на стойност 447 млрд. долара.

Последният доклад на съвета се фокусира върху ускоряването на създаването на работни места в от две до пет-годишен период. Мениджърите смятат, че предложенията им "имат потенциал да създадат милиони работни места в идните години, като същевременно подобрят конкурентната позицията на Америка". 

Докладът се стреми да укрепи предприемачеството чрез промяна на правилата за погасяване на кредитите за студенти, които притежават или работят за нови фирми. Освен това докладът повдига и въпроса за предлагане на визи на родените в чужбина предприемачи, които образуват или искат да се присъединят към стартиращи фирми в САЩ. 

Съветът също така призовава за ускоряване на процеса на решенията за издаване на визи на имигранти. Той предлага чуждестранните завършили студенти в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката да получат зелени карти, като им се предложи постоянно пребиваване. 

"Забавянето твърде често води до резултати, че тези талантливи хора предпочитат да започнат работа или да се присъединяват към компании в други страни, където те ще се състезават срещу американските фирми", се казва в доклада. 

Той препоръчва също по-ниски корпоративни данъци за новите фирми в първите им три години, процентно намаление на капиталовите печалби за инвеститорите закупуване на дялово участие в млади фирми, както и други мерки, които да насърчат хората да започнат собствен бизнес. 

Докладът призовава за данъчни реформи, които да направят САЩ по-конкурентни в усилията им да привлекат повече преки чужди инвестиции. Мениджърите смятат, че увеличаването на заплатите и оперативните разходи в Индия и Китай са направили САЩ по-привлекателни за фирми, които са пренасочили бизнеса си в чужбина през последните години.

"Като се възползва от тези промени в разходите с по-агресивен маркетинг Америка ще стане привлекателна инвестиционна дестинация. Съединените щати имат възможност да възвърнат загубените пазарни дялове и да увеличат работните места, загубени по-рано" се казва в доклада.

Той също така отделя внимание на грижата за околната среда, като се имат предвид основно три проекта - на тръбопровода за транспортиране на мазут от Канада до Оклахома и Персийския залив, възобновяване на дълбоководните сондажи в Мексиканския залив и доставките на шистов газ. 

"Тези три потока на частните инвестиции биха могли заедно да подкрепят или да запазят стотици хиляди работни места през следващите няколко години", се казва в доклада.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ