Мобилните технологии - най-достъпните екорешения

Мобилните технологии - най-достъпните екорешения

Мобилните технологии - най-достъпните екорешения

Здравните услуги, начинът, по който се сдобиваме с музика и я слушаме, образователната информация - това са само три от областите, в които технологичният прогрес допринася за намаляване на щетите от човечеството върху околната среда.

Ясен Гуев, директор „Корпоративна политика“ в GLOBUL разказа защо и как се случи това. Направи го по време на традиционния екологичен форум, организиран от сп. „Мениджър“ и телекомуникация оператор за четвърта поредна година.

Събитието събра лидери на зелените компании в България, експерти в областта на устойчивото развитие, архитекти, специализирани в ландшафта, предподаватели по биология, приятели на изданието ни и GLOBUL, както и членове на Зеления кръг от фирми, учреден по инициатива на форума.

Ето какви факти и наблюдения от света на телекомуникациите, с отношение към екологията, представи пред аудиторията Ясен Гуев:

„Нещата се променят в телеком индустрията. В чужбина, ако имате сделка с оператор и става дума за фиксирана телефонна услуга, тя ще бъде само за достъп до интернет. Причината е, че вече всичко е само интернет. Картината е интернет. Гласът също. Операторът иска да ви продаде някакъв достъп и вие да си платите за него. Какво ще минава през този банд, няма значение.

Защо този банд расте? Защото обемът, който преминава през него, става все по-голям. Хората и бизнесът започват да го използват за най-различни неща. Това води до намаляване на пътуването. Достъпът до информация става невероятно бърз.

Интересно е, че пионерите в тази област не са европейските страни и дори не са САЩ и Канада. Пионерите са в две места. Едното е много развито – Южна Корея и Япония. Второто - абсолютно неразвито, но е много по-развито като телекомуникационен пазар дори от Европа – това е Африка. Тя работи засилено по създаването на мобилни приложения.

Чрез употребата на софтуер във всеки сектор може да се разрешат множество проблеми. Някои от тях са свързани с достъпа до информация, бързината на вземане на решения, повишаването на конкуренцията.

Един от огромните успехи в Африка е съчетанието на новите технологии и земеделието. Във връзка с него се реализира едно умно телекомуникационно решение – мобилните плащания. Не че в Европа няма такива, но там това е невероятен бум. В Африка хората в много от случаите нямат банкови сметки и броят на банковите потребители е наистина минимален. Мнозина на континента обаче използват телефонния си номер или номера на договора си с мобилен оператор, за да правят микроразплащания. Това се случва благодарение на специален софтуер. Правят се застраховки само с sms. Въпреки че нямат смартфони, много от хората в Африка ги поръчват само чрез съобщение от обикновен мобилен телефон. Това също става възможно благодарение на софтуер.

Африка в последните години инвестира директно в новите технологии. Започвайки от нулата, тя разви достъп до интернет незабавно, въпреки че на континента има сериозни проблеми със сигурността, електрификацията, дизеловите станции. Интернетът там се разпространява добре.

Преди години в една централноафриканска страна Световната банка решила да обучава фермерите как по-добре да си вършат работата. Попитали дали да направят телевизионно предаване – отговорили им че няма телевизия. Пожелали публикация във вестници – голяма част от населението обаче не можело да чете. После станало ясно, че пътуването и организирането на семинари е трудно, защото няма достъп до почти половината от населението. Най-накрая попитали няма ли радио. Проблем бил, че няма ток в част от страната. Накрая въпросът с комуникацията се разрешил с радио с манивела, което Световната банка поръчала да се изработи за африканската държава.

Сега вече с мобилните комуникации този виц няма как да се случи. В Африка има масов достъп до информация. През мобилните технологии се прави пряка връзка между производител и борса. Елиминира се липсата на информация за крайните цени. Заради тази липса възникваха измами на пазара. Функционират електронна търговска платформа и платформа за бартери.

В по-развитите страни по света пък съществуват множество други нови възможности, достъпни за населението благодарение на телекомуникациите. Например достъп до пациентите от разстояние. Изпращане на данни през интернет до личния лекар. В Щатите дори има възможност веднага пациентът да си запази час за джипи. Издават се рецепти абсолютно без хартия. Лекарят работи със система, която е достъпна до всички аптеки в страната. След това, чрез специална електронна карта, лекарството може да се купи. Мобилните комуникации дават възможност и за достигане на здравната услуга до отдалечени райони. Това ще бъде важно за България в бъдеще. В страната има множество села, където често има нужда от контакт със здравен специалист и помощ, но те са откъснати и няма отговорен лекар в непосредствена близост. Това ще бъде един от проблемите в малките населени места – липсата на медицински специалисти. Тук отново мобилните комуникации ще могат да подмигнат.

Промяната на крайните устройства и революцията, която направиха iPhone и производителите като Samsung и HTC, е от значение за медиите. Медиите станаха микс.

Освен това за броени секунди днес можем да си купим книга чрез мобилния телефон. И тя веднага ще бъде при нас.

Знанието стана далеч по-достъпно. Иска се само желание човек да се учи. Свободни курсове в интернет се предоставят от водещите американски университети. Музиката вече не е на страничен носител. Имаме два варианта – да я качим на устройството си или да я ползваме споделена в облака – както прави Spotify в САЩ, например.

Всичко това се случва, без да има нужда от хартия. Без да трябва да пътуваме, за да стигнете до професора. Без да е задължително да бъдем в музикален магазин.

Всичко това има положителен ефект върху природата и икономиката. Оказва страшно голямо влияние върху всички нас. Затова, според мен, нещата ще стават все по-добре. Аз съм голям оптимист!“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ