Над половин милиард лева дупка се отвори в бюджета през януари

Над половин милиард лева дупка се отвори в бюджета през януари

Дефицитът в държавната хазна през януари възлиза на 536,5 млн. лв., като се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 456,9 млн. лв. и по европейските средства в размер на 79,5 млн. лв.  Това показват актуални данни на Министерството на финансите (МФ).

„Формирането на отрицателно салдо за януари по консолидирания бюджет се дължи основно на високите лихвени разходи за месеца (293,4 млн. лв.), свързани с плащания по обслужването на държавния дълг в съответствие с лихвения календар. Лихвените плащания през януари 2013 г. са по-високи и поради изплатения лихвен купон по падежираните глобални облигации от 2002 година. Ефектите от по-високите разходи за лихви и по-високият размер на вноската на Република България в общия бюджет на ЕС през януари 2013 г. спрямо същия месец на 2012 г. (вноската в бюджета на ЕС е с 45,5 % по-висока през януари 2013 г.)  водят до нарастване на общите разходи по КФП”, коментираха от МФ.

Влияние за лошия резултат е оказал и променените срокове за деклариране и внасяне на някои данъци. „Поради промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, променени режими при ДДФЛ и други нормативни промени част от постъпвалите досега приходи от корпоративни данъци и ДДФЛ се изместват в следващи периоди на годината”, обясниха от финансовото министерство..

Постъпилите приходи и помощи на консолидирано ниво за месец януари са в размер на 1,788 млрд.. лв., или 5,8 % от годишните разчети за 2013 година.

Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец януари възлиза на 1,505 млрд. лв.

Приходи

  • приходите от преки данъци са 168,6 млн. лв.;
  • приходите от косвени данъци са в размер на 885,4 млн. лв.;
  • приходи от ДДС – 587,6 млн. лв.;
  • приходи от акцизи – 286 млн. лв.;
  • приходи от мита – 11,4 млн. лв.;
  • приходи от други данъци (вкл. имуществени данъци и други данъци по ЗКПО) – 35,5 млн. лв.;
  • приходи от социалните и здравноосигурителните вноски415,2 млн. лв.
  • неданъчните приходи и помощите са в размер на 283,2 млн. лв.

Разходи

Разходите по Kонсолидираната фискална програма (включително вноската на Република България в общия бюджет на ЕС) към края на януари 2013 г. възлизат на 2,324 млрд. лв., което е 7,3% от годишния разчет. В структурно отношение спрямо януари 2012 г. разходите за субсидии за нефинансови предприятия са по-ниски, докато нарастване има основно при социалните и здравноосигурителните плащания, лихвените разходи и вноската в общия бюджет на ЕС.

  • текущите нелихвени разходи са в размер на 1,791 млрд. лв.;
  • капиталовите разходи (вкл. нетния прираст на държавния резерв) възлизат на 150,2 млн. лв.
  • лихвените плащания – 293,4 млн. лв.

Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 31 януари 2013 г. от централния бюджет възлиза на 90,2 млн. лв.

Фискалният резерв към края на януари е в размер 4,1 млрд. лв. Факторите, оказали влияние върху размера на фискалния резерв през януари 2013 г. са отрицателното бюджетно салдо за месеца, както и операции в частта на финансирането - основно изплатени погашения по глобалните облигации с падеж януари 2013 г. в размер на 1.,5 млрд. лв. и погашения по Държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар в размер на 100 млн. лв.. Заедно с лихвените плащания в размер на 300 млн.лв. плащанията по обслужването на дълга за януари възлизат на 2 млрд. лв.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ