Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|НАП наложи запор върху сделките на Цветан Василев
Националната агенция за приходите (НАП) е наложила запор върху акции и дялове в шест предприятия на КТБ, които по-рано през седмицата изненадващо се оказаха предмет на сделка за придобиване от страна на фирмата LIC33. Тя изяви претенции да изкупи дяловете на банкера Цветан Василев в тях. Шестте предприятия са БТК, „Дунарит“, „Авионамс“, ГАРБ, НУРТС и „Фърст диджитал“, за които официално представилият се у нас купувач от името на LIC33, белгиецът Пиер Луврие обяви, че е платил за дяловете на Василев в тях 1 евро като в замяна е готов да поеме дълговете им от около 900 млн. евро към Корпоративна търговска банка (КТБ).
Припомняме, че вчера Парламентарната група Реформаторския блок излезе с декларация, в която призова НАП и временните синдици в КТБ да наложат незабавно запор върху акциите и дяловете на тези предприятия, които имат дългове към КТБ. "Сделката за придобиване на БТК, "Дунарит" и други компании от фирмата LIC33 е заплаха за националната ни сигурност", се посочва в декларацията на Реформаторите.
"Налице са сериозни съмнения за сериозен риск за държавата", заяви съпредседателят на РБ Радан Кънев. Той настоя ДАНС, финансовите служби и всички компетентни институции да започнат незабавно разследване за произхода на капиталите на физическите и юридическите лица, които стоят зад LIC33.
"Службите трябва да установя дали тази фирма има връзки с близки до управлението в Москва и зависими от Кремъл олигарси, както и има ли съмнения за вражески действия с оглед сложната геополитическа ситуация", коментира Кънев. Въпросният нов инвеститор е известен само с връзките си с лидерите на сепаратистите в Украйна, добави той.
Наложеният от страна на НАП запор обхваща и шестте посочени фирми, уточниха от официалната институция. „На всяка от фирмите, за които са налице законовите основания, са наложени обезпечителните мерки“, гласи изявление на НАП.
Юристи коментираха пред в. „Труд“, че Данъчно-процесуалният кодекс позволява на НАП да налага такъв запор, когато има вероятност с акциите и дяловете да се извърши сделка, при която продавачът да не внесе данък в бюджета. Запорът, направен от НАП, не позволява акции и дялове от тези предприятия да се продават, залагат като обезпечение, наемат или с тях да се извършват всякакви други действия. В същото време запорът върху разпоредителни сделки няма да попречи на самите предприятия да продължат да работят нормално.
Междувременно правителството инициира спешни промени в законодателството, с които да се позволи на държавата да се намесва активно като регулатор в съмнителни и рискови сделки. По предложение на премиера Бойко Борисов, със законодателна промяна ще се възстанови правото на прокуратурата да атакува пред съда сделки, включително и между частни фирми, ако те са в ущърб на държавния или обществения интерес. Проектотекстовете за тази промяна са готови, били са съгласувани на среща между Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров и ще бъдат внесени спешно за обсъждане в парламента, съобщи вчера лично министър-председателят. "5 млрд. собственост трябва да се защитят, а в момента държавата няма инструментариум да го стори. Към момента единственото, което може да се направи е финансовото министерство да спре финансовия поток за три дни", аргументира необходимостта от спешен ремонт на законодателството Бойко Борисов.
"Става въпрос за промени в ГПК и НПК, които да върнат правото на прокуратурата да завежда отделно дело срещу сделки, които са в ущърб на държавния или обществен интерес.", уточни председателят на Правната комисия в парламента Данаил Кирилов. Законотворците ще прецизират в кои случаи да се намесва прокуратурата, но ще й бъдат дадени правомощия да го прави не само за приватизационни, а и за всякакви други сделки, стана ясно още от думите му.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.