Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Наследството на Стив Балмър
Онзи ден стан ясно, че изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър ще напусне поста си до една година. Процесът по определянето на негов наследник вече е в ход като в специално сформираният комитет ще участва и самият Бил Гейтс, припомня TechRadar.
Когато Балмър се присъединява към Micrоsoft през 1980 г., той е едва 30-ят служител на младата тогава компания. В какво състояние обаче ще остави сега?
Софтуерният гигант приключи последната си фискална година със 77.85 милиарда долара приходи и оперативни печалби от 26.74 милиарда долара. Това не са лоши постижения и Балмър също има своя принос за тях. Ето защо наблюдателите вече гадаят какво налага напускането на един успешен изпълнителен директор. Едно от обясненията – оказан му е натиск. Друго – вече му е омръзнало и предпочита да се посвети на себе си и семейството си. А трето гласи, че може би Балмър счита, че бъдещето на Microsoft всъщност не е толкова розово. Ако разсъждаваме в тази насока, изненадващото напускане на шефът на Windows Стивън Синофски миналата година и провалът на Windows RT дават допълнителна храна за размисъл.
Истината е, че Microsoft се нуждае от по-голяма гъвкавост. Компанията не е известна с това, че реагира бързо за разлика от конкуренти като Google. Тя не вложи достатъчно в смартфоните, закъсня и с реакцията си към хитовия таблетен пазар. В момента Microsoft има свои продукти в тези категории, но те не са толкова добри. Това не е организация, която не може да прави пари, но е организация, която изгуби част от доверието на потребителите и инвеститорите. Доказателство за това е фактът, че по време на управлението на Балмър акциите на Microsoft се обезцениха с цели 40 процента въпреки, че годишните приходи растяха. Марките Windows, Office и XBOX все още се продават, но инвеститорите определено са по-впечатлени от това, което постигнаха Apple и Google.
Какво трябва да направи новият човек?
Следващият изпълнителен директор на Microsoft трябва най-напред да оправи грешките от стратегията към таблетите и Windows, след което да извлече ползи от силите на Microsoft. Очевидно е, че Стив Балмър не е счита, че той самият е правилният човек за това. „Никога няма идеално време за такъв тип преход, но сега моментът е подходящ“, признава той по повод решението си да подаде оставка. Който и да заеме неговото място ще застане начело на една от най-забележителните и печеливши компании, които светът познава, но в същото време ще има огромни предизвикателства пред себе си. Може би в дългосрочен план е добре, че Балмър напуска сега преди да увлече Microsoft прекалено далеч в своята епоха.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.