Не се тревожете, вашият отрязан пръст няма да отключва iPhone 5S

Не се тревожете, вашият отрязан пръст няма да отключва iPhone 5S

Не се тревожете, вашият отрязан пръст няма да отключва iPhone 5S

Не се тревожете, вашият отрязан пръст няма да отключва iPhone 5S

Мини паника настъпи след като Apple обяви, че въвежда скенер за пръстови отпечатъци в новия си iPhone 5S, но по-обстоен преглед на технологията подсказва, че рязането на пръсти може да не е толкова лесна и добра идея за крадците, коментира CNET.

Най-новият модел на известния смартфон ползва биометричен сензор за сигурност на достъпа. Ако някой открадне апарата ви той ще се нуждае от ваш пръстов отпечатък, за да го използва. Идва ли тогава времето да държите телефоните и ръцете си здраво в джобовете?

Практическата идея на скенера е да улесни потребителите, които вече няма да са обременени с помненето на досадни пароли и ПИН кодове, но някои побързаха да изразят притеснения за далеч по-важни неща като липсващи пръсти.

„Истина е, че дръзки крадци в някои части на света и преди са използвали този подход“, коментира Марк Роджърс от Lookout Mobile Security. „Те използват сила, за да принудят жертвата лично да отключи защитено устройство или дори нараняват хора, за да им вземат пръстовите отпечатъци“.
Друг по-малко кървав подход за копиране на пръстови отпечатъци също се обсъжда. Така например още през 2002 г. японският криптограф Цумоту Мацумото използва фалшив пръст, направен от желе, за да свали пръстови отпечатъци от чаша. След това успешно заблуждава детектор четири от пет пъти. „А в случая с iPhone 5S на крадците изобщо няма да им се наложи да търсят много, тъй като лъскавата повърхност на телефона обикновено е покрита с отпечатъци“, продължава Роджърс.

Важното в случая обаче е, че нито един от тези методи няма да се увенчае с успех.

Това е така защото скенерът на Apple не използва оптика, за да „види“ отпечатъка. Вместо това новата система сканира под слоя на вашата кожа в търсене на биологична дейност. С други думи, ако някой поднесе пред скенера отрязан пръст, в който вече няма живот, това няма да има никакъв ефект. Така от една страна подходът на Apple представлява качествено нова стъпка в развитието на мобилната сигурност. От друга страна обаче знанието, че вашият отпечатък все пак бива записан някъде в поредната база данни неминуемо ще обезпокои някои потребители поне малко. Както изтъкна преди време немският министър на вътрешните работи Волфганг Шойбле, след като вашият отпечатък е копиран просто няма как да си намерите нов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ