Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нека има строги санкции, но чак затвор за невнесени осигуровки е прекалено
Трябва ли да има затвор за невнесени осигуровки? Отворихме дебат по темата след като правителството одобри миналата седмица проекта на нов НК, в който бе включен текст за криминализирането на укриването и неплащането на осигуровки. Вчера ви представихме позицията на Васил Мирчев, председател на Съвета на директорите на ВМ Финанс Груп в подкрепа на идеята. Вижте днес гледната точка на Кирил Вътев, собственик на „Тандем“ АД
Безусловно е всеки човек, който има претенциите да живее в нормална държава, да се отнася с необходимата отговорност към държавата, тъй както е загрижен за собственото си благополучие. Един от най-популярните показатели за подобно поведение е плащането на данъци, каквито са здравните и социални осигуровки. Работодателите и служителите би трябвало да гледат на осигуровките като на спестяване за пенсия, като на инвестиция в здравеопазването, като на неотменимо условие за лоялна пазарна конкуренция и дори да прозвучи абстрактно за някои хора - като въпрос на чест и достойнство.
От много години компания „Тандем“ е голям данъкоплатец и няма служители с различен от осигурителния доход, нито служители с минимална работна заплата. Споменавам този факт не за да се хваля, а като аргумент, че съм категорично „за“ плащането на данъци и осигуровки в пълен размер.
Да, но какво от това? Разкрито ли е поне едно криминално посегателство срещу компанията? Получаваме ли качествени здравни услуги? В никакъв случай не виня медиците с унизително заплащане. Родителите ни пенсионери, които са осигурявани през целия си трудов живот, получават ли достойни пенсии? Много въпроси, които могат да бъдат обединени под един „Кое ни мотивира да си плащаме данъците?“
Искрено се възмущавам, не, отвращавам се от идеята да се вкарват в затвора работодатели за неплатени осигуровки. Има такава практика в много страни по света. Но там работодателите са ценени и уважавани, като съзидатели, като мотори на развитието, работят в нормална бизнес среда, за която обективно неплащането на данъци е голямо престъпление. Само у нас работодателите са ненавиждани и сочени като виновни за всяко зло, а бизнес средата ги принуждава постоянно да се борят за оцеляване. Какво да очакваме от законотворчество, което вкарва в затвора човек, защитил се от влязъл в дома му бандит, а повечето криминални престъпления завършват с писмо до потърпевшия, че е прекратено досъдебното производство срещу неизвестен извършител? Докъде ще стигне унижаването на полезните за България хора?
Дълбоко съм убеден, че стимулирането е по-мотивиращо от санкциите. Нека има строги санкции, но чак затвор за невнесени осигуровки е прекалено.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.