Ниската квалификация и ранното отпадане от училище – бомба със закъснител за България

Ниската квалификация и ранното отпадане от училище – бомба със закъснител за България

Ниската квалификация и ранното отпадане от училище – бомба със закъснител за България

Ниската квалификация и ранното отпадане от училище са бомба със закъснител в социалната система на България. Това заяви Щефан Улсон, директор на генералната дирекция по заетостта в Европейската комисия, позовавайки се на доклада за България , в който се прави оценка на икономиката като част от т. нар. Европейски семестър – процедура, която има за цел да координира политиките на държавите от Европейския съюз (ЕС) в областта на бюджета, икономиката, заетостта и други.

Темповете на ръст на заетостта изобщо не следват тези на икономиката. Нивото на заетост остава по-скоро стабилно през последните години, което поставя под въпрос доколко България ще изпълни целите, заложени в плана за развитие към 2020 г. Към края на 2015 г. заетостта у нас е под 69%, докато целта ни е към 2020 г. да достигне 76%.

Около 60 % от хората без работа са трайно безработни и са с ниска квалификация, а това поставя под риск и тях, и семействата им.

„Все още около 40% от хората в България живеят в бедност. Това е сравнително подобрение спрямо преди, но все още има много какво да се направи. България е сред страните в Европа с най-висок процент на бедни сред населението, затова трябва да отбележа, че има необходимост от още реформи в системата на социалната защита”, посочи Улсон.

Според Европейската комисия, страната ни е отбелязала напредък в редица области, но за да има устойчив икономически растеж, трябва да се инвестира повече в пазара на труда.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ