Официално: Проектът "Набуко" отпада

Официално: Проектът Набуко отпада

Официално: Проектът "Набуко" отпада

Проектът „Набуко”, който трябваше да доставя газ от Азербейджан, заобикаляйки Русия и да преминава през територията на България окончателно отпадна. Днес азербайджанският консорциум „Шах Дениз" официално съобщи, че избира Трансадриатическия газопровод (TAP) вместо „Набуко”. ТАР ще доставя газ на Европа по тръба, преминаваща през Гърция, Албания и Италия.

"Набуко" бе другото алтернативно трасе, в което България бе включена като транзитна страна заедно с Румъния, Унгария и Австрия. Проектът на газопровода бе защитаван като стратегическо от няколко български правителства. Неофициална информация, че консорциумът, разработващ азербайджанското находище "Шах Дениз" е избрал TAP, се появи в някои западни медии още в началото на тази седмица. Впоследствие президентите на Унгария, Австрия, Румъния и България изпратиха обща позиция до азербайджанския си колега Илхам Алиев с призив страната му да подкрепи газопровода „Набуко".

"Днешното решение е важна стъпка в плановете на консорциума за окончателно инвестиционно решение за „Шах Дениз 2". Този проект, заедно със свързаните с него газопроводи, ще струва над 40 млрд. щатски долара и ще донесе повече от 16 млрд. кубически метра азербайджански газ годишно на пазара." , се казва в официалното съобщение на консорциума, състоящ се от компаниите BP, Statoil, Total, Лукойл, иранското петролно дружество NIOC, турската компания TPAO и азербайджанския енергиен гигант SOCAR.

Това е важен момент от многоетапния подход на консорциума „Шах Дениз" за откриването на Южния коридор. Първоначално Южният коридор ще доставя до 10 милиарда кубични метра природен газ годишно от „Шах Дениз" до европейските пазари, съобщиха от консорциума.

„Ние сме щастливи, че азербайджански газ ще се транспортира до Европа, което ще позволи осъществяването на Южния газов коридор. Това ще стане възможно чрез развитието на разширението на Южнокавказкия газопровод (South Caucasus Pipeline Expansion), Трансанадолския газопровод и Трансадриатическия газопровод", заяви Ровнаг Абдуллаев, президент на SOCAR.

„Ние също така сме доволни, че консорциумът "Шах Дениз" има планове да работи с европейски проекти за междусистемни връзки за да доставя газ до множество страни в Югоизточна Европа. Очакваме с нетърпение партньорите да направят своето окончателно инвестиционно решение за втория етап на проекта Шах Дениз по-късно тази година."

„Освен "Шах Дениз", ние сме уверени, че азербайджанският износ на газ ще се увеличи драстично, тъй като области като ACG Deep, Absheron, UMID и Shafag-Asiman се разработват и ние виждаме трасето на газопровода към Австрия като естествен пазар за този газ. Планирането на развитието на двата газопроводни маршрута полага основите за бъдещ растеж и ние оценяваме подкрепата на Европейската комисия през целия този процес", добави Абдуллаев.

Изборът на TAP за завършване на първата фаза на Южния коридор дойде след период на интензивно оценяване, по време на който експерти от консорциума Шах Дениз оцениха алтернативните маршрути за износ, като използваха предварително обявените си критерии за подбор, а именно: търговска печалба, възможност за изпълнение на проекта, финансова възможност на изпълнителя, инженерен дизайн, прозрачност и спазване на регулациите, безопасно и ефективно управление на проекта, възможност за увеличаване на капацитета на тръбопровода, анализ на публичните политики.

Консорциумът „Шах Дениз" е договорил условията за продажбите си на газ с редица компании в Италия и Гърция. Освен това в ход са преговори за продажба на газ в България и „Шах Дениз" планира да изрази интерес към отвеждането на газопровод до тази страна.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ