Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Падат лихвите и таксите по потребителските кредити
През юни лихвите и таксите по потребителските кредити са се понижили при различните оферти между 0,5 и 2%. Това показват анализите на Кредит Център.
Лихвите по потребителските заеми в лева в момента се движат в границите от 7 до 14.5%, а в евро – от 7.5 до 11%. Допълнително при промоционалните предложения има и други подобрения като липса на такса за усвояване, бързо одобрение, по-големи лимити без поръчител, възможност за теглене на кредит без превод на заплата и т.н.”, обясни Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център и Creditpoint.bg.
По думите му и интересът към ипотечните кредити остава стабилен. Макар стартът на лятото традиционно да води след себе си понижение в броя на запитванията, юни 2013 г. се отличава с активен пазар, без осезаеми спадове спрямо пролетните месеци. Същевременно хората със свободни пари все повече предпочитат да си купят жилище вместо да държат парите си в брой.
„Ако през последните години хората спестяваха пари кеш на принципа „бели пари за черни дни”, то това тяхно поведение вече започва да се променя”, коментира Тихомир Тошев.
„В момента хората със заделени средства и нужда от собствен или по-голям имот, по-бързо взимат решението да направят такава сделка сега. Те смятат, че при евентуални икономически или политически сътресения недвижимата собственост ще защити добре финансовите им активи и от друга страна ще подобри стандарта им на живот. В повечето случаи тези хора имат собствени спестявания около 40 – 50% от стойността на закупувания имот”, разяснява Тошев.
По думите му изборът на хората да вложат парите си в апартамент има и други мотиви, освен сигурността. Достъпните цени на имотите, изгодните лихвени нива и все по-ниските лихви по депозитите са допълнителен стимул за поведението на кредитополучателите.
Средният размер на ипотечните кредити за месец юни се равнява на 34 960 евро. Съотношението между европейската и българската валута е 56 на сто в полза на лева, отчитат от Кредит Център.
Юни е месецът, в който еврото е предпочитано единствено в столицата – 53% от кредитите в София са в тази валута. Средният размер в града е близо 46 000 евро. Във Варна, Бургас и Пловдив левът е по-популярен през първия летен месец, като средният размер на изтеглените ипотечни кредити е най-нисък в Града на тепетата – 22 562 евро, посочва се в доклада на компанията.
Хората между 26 и 35 години възвърнаха позицията си на първенци по активност в тегленето на ипотечни кредити. Докато през май те отстъпваха на малко по-възрастните кредитополучатели, през юни техният процент е с около 4% по-голям спрямо дела на хората между 36 и 45 години. Кредитополучателите над 45 години през юни представляват 13,6% от всички, а делът на най-младите е близо 4%.
Близо 80% от изтеглените през юни кредити са между 10 000 и 50 000 евро. Най-скъпите заеми – тези над 90 000 евро, заемат дял от малко над 5% от всички. Приблизително толкова голям е и процентът на кредитите между 70 000 и 90 000 евро – 4,9%. Най-малките по обем заеми до 10 000 евро заемат 3,9% от всички изтеглени през месец юни.
Покупката на жилище мотивира малко над 98% да изтеглят ипотечен кредит през юни. За лични ползване заем са изтеглили 1,9% от всички кредитополучатели.
Почти без промени остават предпочитанията за срок, в който ипотечните кредити, изтеглени през юни, ще бъдат погасени. Период между 16 и 20 години е изборът на 39,1% от кредитополучателите. Промени няма и в дела на останалите срокове за погасяване на ипотечни заеми, като период от над 30 години избират 4,6% от потребителите. Най-краткият срок – до 10 години, е изборът на 2,7% от хората, изтеглили кредит през юни.
Външно финансиране между 70% и 80% от стойността на сделката избират почти ¼ от потребителите. С около процент по-малко са хората, решили да ползват между 50% и 60% външни средства и с още толкова по-малко са онези потребители, които през юни финансират така с 60% до 70% от сделката. От 90% до 100% средства от външна институция ще ползват 1,1% от потребителите. До 40% финансиране през юни прибягват 4,2% от кредитополучателите, посочва се още в доклада на Кредит Център.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.