Парламентът задължи търговските вериги да огласяват договорите с доставчици

Парламентът задължи търговските вериги да огласяват договорите с доставчици

Договорите между търговските вериги и доставчиците на храни ще бъдат прозрачни и съгласувани със съответните контролни органи. Това предвиждат гласуваните днес на второ четене в Народното събрание промени в Закона за защита на конкуренцията, с които се променя и Законът за храните.

Според приетите изменение, договорите ще се публикуват на страниците на търговските вериги. Копия от тях ще бъдат предоставяни на Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/, за да може тя да осъществява контрол и да отправя препоръки при нужда. Ето и още няколко от по-важните промени:

- Търговец на храни с общ оборот за предходната година над 50 млн. лв., който купува храни, предназначени за последваща продажба в търговски обекти, изготвя проект на типов договор и/или общи условия за доставка на храни и ги предоставя на КЗК.

- В типовия договор и/или общите условия за периодична доставка на храни се включват и услугите, и условията, при които те се предоставят на доставчиците на храни, записаха депутатите.

- Типовият договор и/или общите условия за периодична доставка на храни ще се публикуват на интернет страницата на търговеца в 10-дневен срок от предоставянето им на КЗК.

- Договорът между търговеца и доставчика на храни ще е писмен и няма да може да се изменя едностранно.

- Договорът няма да може да съдържа забрана или ограничение за страна по договора да предлага или закупува стоки или услуги на или от трети лица.

- Договорът няма да може да съдържа санкции, забрана или ограничение за страна по него да предоставя същите или по-добри търговски условия на трети лица.

- Договорът не може да предвижда такси или други плащания, както и отстъпка от цената на договора за услуги, които не са реално предоставени или са със стойност, несъответстваща на действително предоставените услуги.

- Договорът няма да може да предвижда и срок за плащане, по-дълъг от 30 дни от датата на издаване на фактурата за доставка, реши още парламентът.

Депутатите дадоха 6-месечен срок, договорите, сключени до влизането в сила на тези изменения да бъдат приведени в съответствие със законовите изменения.

В частта със санкции бе записано, че при злоупотреба с по-силна позиция при договаряне, наказанието ще е в размер до 10 на сто от реализирания от предприятието оборот от продажбата на продукта, предмет на нарушението за предходната година, но не по-малко от 10 000 лв.

Когато няма реализиран оборот, имуществената санкция ще е в размер от 10 000 до 50 000 лв. Самоличността на засегнатото лице, което се е жалвало пред КЗК, може да бъде запазена в тайна, ако то поиска това, прие още парламентът.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ