Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Положителни тенденции на пазара на труда у нас
Главната инспекция по труда констатира трайна тенденция за намаляване на нарушенията, свързани със заплащането на труда и с работата без договор. В информация, предоставена на БТА, от Инспекцията анализират, че намалението е обяснимо, тъй като основно сигналите в Главната инспекция по труда са свързани с този вид нарушения.
През първите девет месеца на 2015 година в Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" са постъпили 7161 искания и сигнали за нарушения на трудовото законодателство. В основната си част те продължават да са свързани със заплащането на труда (2460 бр.) и по възникването и прекратяването на трудовите правоотношения (2126 бр.).
В сравнение със същия период на 2014 г. постъпилите искания и сигнали са намалели с 25 на сто, сочи статистиката на ГИТ. От Инспекцията коментират, че тенденцията към намаляване на сигналите е в резултат и на намесата на контролните органи.
От началото на икономическата криза до 2011 година подадените сигнали и искания в Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" бележеха постоянен ръст и стигнаха до 20 351 броя, припомнят от ГИТ. Спрямо 2008 година увеличението им е повече от два пъти. От 2012 г. насам вече се забелязва тенденция към намаляване и през 2014 година сигналите са 12 325 броя.
Работодателите полагат усилия за подобряване на условията на труд, тенденцията обаче не обхваща малкия и среден бизнес
Наблюденията от контролната дейност на ГИТ показват, че работодателите полагат усилия за подобряване на условията на труд не само чрез закупуване на модерно и по-безопасно оборудване, а и чрез въвеждане на нови, по-безопасни технологии, изграждане на колективни средства за защита и непрекъснато инвестиране в социално-битовите условия на работещите.
Тенденцията обаче все още не е обхванала малкия и среден бизнес, върху когото кризата се отрази на способността за инвестиране в подобряване на условията на труд, коментират от ГИТ.
Европейските проекти подобряват условията на труд
До голяма степен подобряването на условията на труд беше подпомогнато и ускорено от европейските проекти, свързани с условията на труд, чрез които българските предприемачи получиха възможност пряко да финансират закупуване на колективни и лични предпазни средства и да инвестират в съвременно, по-безопасно оборудване, посочват от ГИТ.
Друг непрекъснат източник на финансиране за подобряване на условията на труд в предприятията е Фонд "Условия на труд" към Министерството на труда и социалната политика, който ежегодно отделя средства, насочени към съфинансиране на проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост, свързани със: реконструкция и модернизация на съществуващи обекти; внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения; подобряване на санитарно-хигиенните условия; обезопасяване на машини и съоръжения и други, припомнят от Инспекцията.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.