Предприемачество, заложено в гените

Предприемачество, заложено в гените

Предприемачество, заложено в гените

"Някога питали ли сте се защо толкова много деца на предприемачи стават за предприемачи? Една от причините е, че гените може да предопределят решението за професионална и житейска реализация. Казвам го от научна гледна точка. С колеги от Kings College в Лондон и Кипърския университет изследваме как гените оказват влияние на мотивацията да бъде започнат бизнес в продължение на повече от 5 години. Чрез изследвания върху близнаци и в по-скорошен план чрез лабораторни проучвания в областта на молекулярната генетика, ние открихме че гените имат значение за това дали хората са стартирали своя фирма, дали работят за себе си (или за някой друг)".

Това разказва в сайта на сп. Entrepreneur Скот Шейн - професор в областта на науките за предприемачеството в американския университет "Кейс Уестърн Ризърв". Той казва, че изследванията, в които е участвал, показват, че някои генетични фактори въздействат върху тенденцията човек да вижда възможностите за бизнес. Освен това те влияят върху това колко печелят хората, които са успели да се разпореждат с живота си.

Как изследователите са открили връзка между гените и склонността на хората да са предприемчиви? Проф. Шейн обяснява: При братята и сестрите близнаци са сравнявани изборите, които вземат двете лица. Еднояйчните близнаци споделят същата генетика, докато при двуяйчните тя е наполовина еднаква. Ако двойките на еднояйчните близнаци правят по-сходни избори в областта на работата, кариерата и бизнеса, изводът е, че генетиката оказва значение. Освен това учените изследват различните версии на гените, за да разберат дали предприемачите в статистически план е по-вероятно да са носители на генетика с някакъв конкретен произход.

Смята се, че същите гени, които определят дали сме екстроверни личности, отворени за преживяванията, склонни винаги да не сме съгласни или чувствителни, могат също да окажат ефект върху способността ни да идентифицираме възможностите за бизнес.

Повечето изследователи смятат, че няма един единствен ген, дори комплекс от гени, отговорни за това доколко човек е предприемчив, обяснява професорът. Те изхождат от позицията, че гените ни оказват влияние върху по-широки категории в поведението ни. Например склонността ни да правим неща, в които има за нас нещо ново или по-скоро нежеланието ни да излезем от комфортната зона. Освен това предприемачеството в свързано с търсенето на нови изживявания и необходимостта от промени.

Още нещо, което усложнява намирането на отговор във въпроса в заглавието на този текст е, че всеки от нас е носител на стотици смесени гени. Досега изследователите в областта на молекулярната генетика са установили, че един от тях е от значение – версия на ген за рецептор на хормона допамин в мозъка. Смята се, че той налага необходимостта човек да създава повече стимулиращи преживявания в живота си, които да снабдяват мозъка му с повече допамин.

Засега обаче учените отказват да приемат да се говори за "предприемачи по рождение". Причината е, че твърде много социални фактори оказват влияние дали един човек ще се захване с откриването на фирма. Всички сме свидетели как много бедни хора успяват да устроят собствен успешен бизнес. Други получават финансова подкрепа и също се справят много добре. Всичко това се случва, докато някои поколения закриват десетилетен бизнес, заради обстоятелства, късмет или липса на управленски умения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ