Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Приходите на застрахователите растат
558 472 хил. лв. са приходите, които застрахователите в България са получили като премии през първите четири месеца на 2013 г. Това е с 8,4% повече спрямо същия период на 2013 г., показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН).
74% от застраховките, за които българите са внасяли пари от началото на годината, са били автомобилните, отчита Комисията за финансов надзор. Това са задължителната „Гражданска отговорност“ и застраховката „Сухопътни превозни средства, без релсови”. На годишна база се отчита ръст на общия премиен приход по тези видове застраховки от 6,7%.
Имуществените застраховки („Пожар и природни бедства” и „Други щети на имущество”) заемат дял от 16,4% от премийния приход, реализиран в сектора. На годишна база се отчита ръст от 7,5%.
Най-голям относителен дял в премийния приход, реализиран от животозастрахователите, заема застраховка „Живот” и рента - 75%. На годишна база се отчита ръст на премиите по този вид застраховка от 16,9%.
Застраховка „Живот”, свързана с инвестиционен фонд, заема дял от 5,9 % в агрегирания портфейл на животозастрахователите към края на април 2013 г. На годишна база се отчита ръст на премийния приход по този вид застраховка от 39,2 %.
Според данните на КФН, дружествата за доброволно здравно осигуряване са получили от вноски 17,769 млн. лв. от януари до април, което представлява ръст на годишна база от 15,8%.
Най-голям относителен дял в структурата на портфейла на здравноосигурителните дружества в края на отчетния период заемат пакетите „Други здравноосигурителни пакети” (33,5%) и „Извънболнична медицинска помощ” (23,7%). Спрямо края на месец април 2012 г. ръст на премийния приход се наблюдава по пакетите „Стоматологични услуги” (с 15,3%) и „Услуги, свързани с битови и други допълнителни условия при предоставяне на медицинска помощ” (с 3,3 %). Съвкупният пазарен дял на тези два пакета се изчислява на 6%.
Броят на здравноосигурените лица по договори, действащи към края на отчетния период, е 184 299 души.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.