Производителите на зърно ще просперират, малките ферми едва ще кретат

Производителите на зърно ще просперират, малките ферми едва ще кретат

Производителите на зърно ще просперират, малките ферми едва ще кретат

Изминалата 2013 година беше сравнително успешна за агробизнеса. Двигател за отрасъла в България беше производството и търговията със зърно. Реколта 2013 беше рекордна, като високите добиви компенсираха по-ниските цени на зърнените и маслодайни култури.

Очакванията ни за 2014 г. са за добри реколти и още по-ниски цени. Състоянието на засетите есенници в страната е много добро и при нормална климатични условия прогнозираме добиви, близки до миналогодишните. Подобна е ситуацията и в глобален мащаб. Посевите в Северното полукълбо, както и в Южна Америка са в отлично състояние и ако няма климатични аномалии, световните запаси на пшеница, царевица и соя ще продължат да се покачват. Това, в съчетание с отслабващата политическа подкрепа за производството и употребата на биогорива, ще окаже допълнителен натиск върху цените на зърното и ще постави акцент върху ефективността на производството и управлението на риска.

Най-голямата национална новина за сектора през 2014 г. е т.нар. обратно начисляване на ДДС при сделките със зърно. На практика това ще ограничи възможностите за кражбите на ДДС при тази търговия и ще има положителен ефект върху бюджетните приходи и допълнително ще облекчи търговията със зърнени и маслодайни продукти. От друга страна това ще утежни финансите на зърнопроизводителите, които няма да начисляват ДДС върху стоката си.

Добрите реколти, по-ниските цени и липсата на ДДС измами ще са благоприятни за дейността на преработвателите и търговците в сектора. От друга страна в земеделието ще продължи да се увеличава пропастта между отделните подсектори. Едрите зърнопроизводители ще продължат да се радват на сравнително добра рентабилност, докато малките и семейни ферми и животновъдите ще са на ръба на оцеляването. В тази обстановка адекватната и проактивна държавна политика в сектора ще е жизненоважна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ