Проучване: Минималният осигурителен доход не влияе на заетостта

Проучване: Минималният осигурителен доход не влияе на заетостта

Минималните осигурителни доходи (МОД) не влияят негативно върху нискоквалифицираната заетост и заетостта сред младежите. Това стана ясно от представеното днес в Министерството на труда и социалната политика (МСТП) изследване за влиянието на МОД върху заетостта. Проучването обобщава мненията на 2525 работодатели и 3500 работници и служители и се реализира по поръчка на социалното министерство.

„57,3% от анкетираните в изследването смятат, че МОД не влияят негативно върху наемането на млади хора, а 58,4% са на мнение, че МОД не възпрепятстват наемането на нискоквалифицирани лица“, съобщи ръководителят на изследването доц. д-р Емилия Ченгелова от Института за изследване на обществата и знанието към Българската академия на науките.

Тя посочи, че 53,3% от работодателите не смятат минималната работна заплата (МРЗ) за фактор за намаляване на заетостта. „58,1% от тях са на мнение, че МРЗ не влияе върху решенията за освобождаване на нискоквалифицирани работници“, допълни Ченгелова.

Повишаването на минималната работна заплата за периода 2009-2013 година не е довело до договаряне на по-нисък годишен ръст на работните заплати, смятат 61,3% от работодателите, участвали в проучването.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ