Русия похарчи близо $2 млрд. за ден в опит да спре срива на рублата

Русия похарчи близо $2 млрд. за ден в опит да спре срива на рублата

Руската централна банка похарчи близо 2 млрд. долара във вторник в опит да спре срива на рублата. Ходът бе предприет, след като цената на руската валута се срина с 20%. Рублата падна до историческото дъно от 80,1 рубли за долар и 100,74 рубли за евро. Участниците във валутната търговия определят настроението на пазара като паника. Индексът RTS на Московската фондова борса се понижи със 17% и достигна най-ниското си ниво от март 2009 г.  Днешната търговия започна по-обнадеждаващо. Към 9:30 ч. българско време руската валута поскъпва спрямо еврото с 1,65 рубли, до 83,5 рубли, а доларът се търгува за 66,5 рубли - с 1 рубла по-малко от вчера.

Отслабващата рубла вече удря печалбите на компаниите, които са ориентирани към внос или имат производствени разходи във валута. Най-леко понасят кризата производителите на хранителни продукти, те търсят доставчици в Русия и маркират руските стоки като „икономични”.

Заради срива на рублата редица компании прекратиха продажбите. Така например технологичния гигант Apple прекрати онлайн търговията си в Русия. В момента концернът вече ревизира своето ценообразуване. Докато ние преразгледаме цените си, нашият онлайн магазин няма да е на разположение за клиенти от Русия", заяви говорителят на Apple Алан Хели. „Извиняваме се на клиентите си за причиненото неудобство", цитира думите му Ройтерс.

Няколко големи автокъщи в Русия също прекратиха продажбата на автомобили. Заради отслабването на рублата продажбите са били спрени в БМВ, „БорисХоф“ и „БалтАвтоТрейд-Т“.

Ръководителят на асоциацията на руските автомобилни търговци Владимир Моженков е потвърдил, че много компании са преустановили продажбата на коли.

Очаква се и хлябът да поскъпне в близко бъдеще. Селскостопанските производители в Русия повишават цените на зърното, ориентирайки се по цените в международния пазар. При сегашното падане на курса на рублата, цените на зърното и брашното може да се повишат с 50%. След това неизбежно ще се повишат цените на хляба и другите хранителни продукти, а броят на бедните ще се увеличи значително, коментиратанализатори.

Търговските вериги прогнозират повишаване на цените на продуктите в първата половина на 2015 година с 15%”, заяви директорът на Асоциацията на компаниите за продажби на стоки на дребно (АКОРТ) Андрей Карпов.

„През 2015 г. ситуацията ще зависи от това каква ще е стойността на новите покупки, Цените ще се увеличават във всички сегменти, понеже търговските вериги ежедневно получават уведомления от доставчиците за повишение на цените. Повечето компании вече заявиха, че техните запаси са пред свършване и започват нови покупки”, добави Карпов, цитиран от „Независимая газета”.

Редица анализатори предупреждават, че Русия е изгубила контрол върху своята икономика и това може да доведе до въвеждането на мерки за контрол като тези от съветските времена, след като действията на централната банка не страната не успяха да обуздаят колапса на рублата.

Нийл Шиъринг, експерт от „Кепитъл Икономикс”, смята, че силното понижение на курса на рублата може да доведе до проблеми. „Ако повишаване с 650 базисни точки не помогне, то значи сме близо до края. Това означава стриктен контрол върху капиталите”, заяви Шиъринг.

„Мащабно изтегляне на депозитите, каквото вече е започнало, може да направи капиталовия контрол неизбежен”, добавя експертът Мишел Дюбоа от „БНП Париба”.

Според „Вашингтон пост“ сега Русия я очакват най-сериозните икономически трудности за 15-те години управление на Путин. Инвеститорите бързо губят доверие в основните институции на страната, а вчерашните мерки на руската централна банка да повиши основната си лихва съживиха спомена за финансовата криза от 1998 г., когато Русия фалира поради дългове и хиперинфлация и бяха унищожени спестяванията на цяло поколение, пише вестникът.

Той припомня обаче, че, благодарение на добрите цени на петрола, Путин прекара доста от ранните си години във властта в изграждане на институции, които да съхранят финансовата стабилност и в резултат Русия разполага с много повече ресурси от края на 90-те, включително с четвъртите по размер в света валутни резерви (416 млрд. долара към началото на декември).

Руската икономика към момента не е заплашена от ликвидна криза, нито пък страната е изправена пред повторение на 1998 г., когато правителството не можеше да си плаща дълговете, пише „Ню Йорк таймс“, позовавайки се на икономисти и анализатори.

Мнозина обаче признават, че със светкавична скорост може да се разрази финансова криза, ако световните пазари, които вече и без това не вярват на Кремъл, загубят доверие в способността му да ограничи щетите.

Вестникът допълва, че със сигурност предстоят още икономически сътресения, като голяма част от дебата се фокусира върху това колко дълбока би била рецесията. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ